Projevuje teenager obdiv k násilí? Je to varovné světlo nejen pro rodiče, popisuje odbornice na extremismus Vegrichtová

13. červen 2022

„Radikalizace dítěte je proces, který se neděje ze dne na den. A varovné signály jste schopni pozorovat,“ vysvětluje expertka na bezpečnostní kriminalitu související s radikalizací, extremismem a také terorismem z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT Barbora Vegrichtová. „Jde o obdiv k násilí, ale ne tak, jak je ztvárněno v televizi – protože děti a dospívající už televize nesledují –, ale k pachatelům trestných činů.“

V současné době mladí nejvíc diskutují na sítích o pachatelích jako je Breivik odpovědný za teroristický útok v Norsku či australský terorista Tarrant. „To jsou na sociálních sítích glorifikované, ikonické postavy, hrdinové,“ popisuje.

Čtěte také

Expertce Vegrichtové je přitom jasné, že dospívání je věk, kdy mají děti tendence rebelovat či se nějak vymezovat vůči zbytku společnosti.

„Ale když budete mít doma dospívajícího teenagera, který začne měnit své návyky, začne být verbálně agresivní, změní se mu terminologie a i vzhled, tak je potřeba zbystřit. Stejně tak ve chvíli, kdy je víc kritický ke kamarádům, ke kterým dřív nebyl nebo tráví výrazně víc času v on-line prostoru v komunikaci, která už nabývá extremistického charakteru,“ vypočítává.

„Úplně nejvíc varující je, když se u něj projevuje obdiv k násilí – to už je velmi červené varovné světlo pro nás všechny. Nejen pro rodiče, ale i pedagogy.“

Čtěte také

Barbora Vegrichtová se ale věnuje i dospělým. „V rámci fakulty pracujeme na projektu bezpečnostního výzkumu, který se zabývá detekcí radikalizace nejen děti a mládeže, ale samozřejmě i dalších osob,“ uzavírá.

Celý pořad Naděždy Hávové si poslechněte v audiozáznamu. Dozvíte se, že řešením je transparentní komunikace. První je porozumět obsahu (digitální gramotnost) a uživatelské schopnosti jsou až za tím. V Hovorech hovoří i o spouštěčích radikalizace.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související