Skinheads, rasismus a extremismus před 30 lety

16. listopad 2021

Do jisté míry novinkou se stal po roce 1989 extremismus, který sice existoval ještě před revolucí, ale byl mocensky potlačován tehdejším režimem. Mlčelo se o něm. Do vzájemné opozice se začaly stavět antisystémové skupiny, které už nespojoval společný nepřítel – na jedné straně to byli levicově zaměření anarchisté a pankáči a na druhé pravicově orientované hnutí skinheadů.

Z počátku 90. let byla pojítkem převážně hudba. „Typicky Orlík,“ jmenuje jednu z nich plukovník Jiří Kopečný, který stál u zrodu protiextremistického policejního útvaru u nás. Extremisté se ale pohybovali a dodnes pohybují třeba mezi fotbalovými fanoušky některých klubů.

Čtěte také

Kromě vzájemných antipatií pramenících z rozdílného pohledu na svět vůči levici se krajně pravicoví extremisté typicky vyhraňují také vůči menšinám. Jiří Kopečný si pamatuje útoky na Romy, černochy i osoby židovského původu. Společné mají přitom většinou jedno – útočníci si vybírají snadné cíle, konstatuje expert.

V roce 1991 vyvolali holé lebky hned dvě velké násilné akce. 12. srpna to byla razie v romském kubu v Hradci Králové, při které přišel o život jeden z Romů, v říjnu zase skinheads pochodovali Teplicemi a vyvolávali potyčky s romskými obyvateli města. 

Poslechněte si celý díl v audiozáznamu. 

Spustit audio

Související