Skinheads, rasismus a extremismus před 30 lety
Do jisté míry novinkou se stal po roce 1989 extremismus, který sice existoval ještě před revolucí, ale byl mocensky potlačován tehdejším režimem. Mlčelo se o něm. Do vzájemné opozice se začaly stavět antisystémové skupiny, které už nespojoval společný nepřítel – na jedné straně to byli levicově zaměření anarchisté a pankáči a na druhé pravicově orientované hnutí skinheadů.
Z počátku 90. let byla pojítkem převážně hudba. „Typicky Orlík,“ jmenuje jednu z nich plukovník Jiří Kopečný, který stál u zrodu protiextremistického policejního útvaru u nás. Extremisté se ale pohybovali a dodnes pohybují třeba mezi fotbalovými fanoušky některých klubů.
Čtěte také
Kromě vzájemných antipatií pramenících z rozdílného pohledu na svět vůči levici se krajně pravicoví extremisté typicky vyhraňují také vůči menšinám. Jiří Kopečný si pamatuje útoky na Romy, černochy i osoby židovského původu. Společné mají přitom většinou jedno – útočníci si vybírají snadné cíle, konstatuje expert.
V roce 1991 vyvolali holé lebky hned dvě velké násilné akce. 12. srpna to byla razie v romském kubu v Hradci Králové, při které přišel o život jeden z Romů, v říjnu zase skinheads pochodovali Teplicemi a vyvolávali potyčky s romskými obyvateli města.
Poslechněte si celý díl v audiozáznamu.
Související
-
Pehe: Extremismus zpravidla bývá na okraji, ale teď pronikl do nejvyšších míst církve až k Dukovi
„Myslím, že obecně jsme svědky v katolické církvi toho, co se děje i jinde ve společnosti, to znamená hluboké polarizace.“
-
Alexandr Mitrofanov: Za ruský extremismus a zabíjení může Západ, tvrdí Kreml
Rusko v uplynulých dnech prožívalo masakr v budově gymnázia v hlavním městě Tatarstánu Kazani. Osamělý střelec zabil sedm dětí a dva dospělé. Země je v šoku.
-
Daniel Kroupa: O extremismu
Ve veřejných debatách o politice, které sleduji s velkým zájmem, se někdy objevuje téma extremismu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.