Prodejce Nového prostoru: Byl jsem alkoholik a sám jsem odešel na ulici. Ale nechci tam zůstat
„Na ulici jsem utekl sám. Těžce se mi o tom hovoří, je tam spousta problémů. Ale v padesáti letech jsem si řekl, že už to dál nejde, a hodil jsem všechno za hlavu, i rodinu,“ vypráví svůj životní příběh prodejce Nového prostoru Petr Filka. „Pracoval jsem v hospodě a tam se člověk snadno dostane k alkoholu. Řešil jsem tím svoje problémy a stres. Pak jsem si řekl dost a šel jsem se léčit tři měsíce do Bohnic za doktorem Nešporem. Musel jsem si přiznat, že jsem alkoholik.“
„Člověk je na ulici samozřejmě volnější, není ve stresu, zařizuje si věci po svém. Ale je to problematický. Já jsem nikdy nechtěl a ani nechci zůstat na ulici. Chci jít dál, chtěl bych ještě něčeho docílit. Ale je to těžké. Problematické je to v mé hlavě. Zeshora se padá hrozně rychle, nahoru se šplhá hrozně pomalu,“ říká Filka.
Čtěte také
A vysvětluje, jak funguje prodej čtrnáctideníku Nový prostor: „Každý prodejce má svoje pevně dané stanoviště, které musí dodržovat. To moje bylo zpočátku na Florenci, ale když přišla první vlna covidu, tak jsem dostal druhé i na Masarykově nádraží. Pro obě mám určené hodiny. Časopis stojí 50 korun. Já ho za 25 korun koupím, prodám a zůstane mi 25 korun.“
„Jsem průměrný prodejce, ale na tom nezáleží. Záleží na tom, jak si chce člověk vydělat a jak obstojí u zákazníků,“ popisuje a dodává, že pro prodejce je klíčové mít své zákazníky.
„Většina lidí, kteří dělají Nový prostor, se snaží pomáhat ostatním, aby se dostali zase nahoru. Alespoň o dva tři stupně výš. Člověk dostane šanci a záleží jenom na něm, jak ji využije,“ říká prodejce Petr Filka.
O životě na ulici, prodeji Nového prostoru v pandemii i o hokeji. Poslechněte si Hovory Davida Šťáhlavského.
Související
-
Každý druhý bezdomovec prodělal traumatické poranění mozku. Jsou kvůli tomu na ulici?
Podle Jesse Youngové z univerzity v australském Melbourne je stále jasnější, že poranění mozku může být jak následkem, tak i příčinou toho, že lidé žijí na ulici.
-
Jean Henri Dunant. Zakladatel Červeného kříže, který žil jako bezdomovec
Rozvážný muž činu a romantický nadšenec, prozřetelný organizátor i naivní optimista. To vše spojoval člověk, z jehož popudu vznikl Mezinárodní červený kříž.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.