Prodejce Nového prostoru: Byl jsem alkoholik a sám jsem odešel na ulici. Ale nechci tam zůstat

14. leden 2021

„Na ulici jsem utekl sám. Těžce se mi o tom hovoří, je tam spousta problémů. Ale v padesáti letech jsem si řekl, že už to dál nejde, a hodil jsem všechno za hlavu, i rodinu,“ vypráví svůj životní příběh prodejce Nového prostoru Petr Filka. „Pracoval jsem v hospodě a tam se člověk snadno dostane k alkoholu. Řešil jsem tím svoje problémy a stres. Pak jsem si řekl dost a šel jsem se léčit tři měsíce do Bohnic za doktorem Nešporem. Musel jsem si přiznat, že jsem alkoholik.“

„Člověk je na ulici samozřejmě volnější, není ve stresu, zařizuje si věci po svém. Ale je to problematický. Já jsem nikdy nechtěl a ani nechci zůstat na ulici. Chci jít dál, chtěl bych ještě něčeho docílit. Ale je to těžké. Problematické je to v mé hlavě. Zeshora se padá hrozně rychle, nahoru se šplhá hrozně pomalu,“ říká Filka.

Čtěte také

A vysvětluje, jak funguje prodej čtrnáctideníku Nový prostor: „Každý prodejce má svoje pevně dané stanoviště, které musí dodržovat. To moje bylo zpočátku na Florenci, ale když přišla první vlna covidu, tak jsem dostal druhé i na Masarykově nádraží. Pro obě mám určené hodiny. Časopis stojí 50 korun. Já ho za 25 korun koupím, prodám a zůstane mi 25 korun.“

„Jsem průměrný prodejce, ale na tom nezáleží. Záleží na tom, jak si chce člověk vydělat a jak obstojí u zákazníků,“ popisuje a dodává, že pro prodejce je klíčové mít své zákazníky.

„Většina lidí, kteří dělají Nový prostor, se snaží pomáhat ostatním, aby se dostali zase nahoru. Alespoň o dva tři stupně výš. Člověk dostane šanci a záleží jenom na něm, jak ji využije,“ říká prodejce Petr Filka.

O životě na ulici, prodeji Nového prostoru v pandemii i o hokeji. Poslechněte si Hovory Davida Šťáhlavského.

autoři: David Šťáhlavský , kac
Spustit audio

Související