Problém brexitu je, že Mayová ho nechce a nechá si od EU diktovat, tvrdí šéf Liberálního institutu Pánek

20. březen 2019

Do plánovaného odchodu Velké Británie z Evropské unie zbývají necelé dva týdny. Situace v zemi je ale stále velmi nepřehledná a premiérka Theresa Mayová požádala o odklad brexitu do konce června. Jak pravděpodobný je tzv. neřízený brexit?

Brexit: Komedie omylů? aneb Evropa na rozcestí. Přijďte diskutovat na další debatu Plusu!

Veřejná debata o brexitu

Další veřejná debata Plusu se bude věnovat dramatu, které se už téměř tři roky odehrává kolem brexitu. Proč je odchod Británie z Evropské unie tak složitý?

„Jsem od počátku proti brexitu. Věřím, že Velká Británie v Evropské unii zůstane. Těch 1000 dní mi to zatím potvrdilo, protože vláda nebyla schopná přijít s nějakou variantou,“ uvedl v pořadu Pro a proti bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček (ČSSD).

Podle něj je za současné situace nejlepším řešením další a delší odklad. „A třeba snažit se situaci řešit novým referendem o brexitu nebo vyhlásit nové volby.“

Na vině je jednoznačně Londýn. Jak na počátku, tak po těch tisíci dnech, které uplynuly od referenda, není schopen stanovit, co vlastně chce. Když to nebyl schopen udělat za ty téměř tři roky, tak to neudělá do 29. března.
Libor Rouček

Britská společnost prý zůstane rozdělena, ať brexit dopadne jakkoli. „Je to výsledek nezodpovědné politiky zastánců brexitu, kteří roky prováděli kampaň za vystoupení z EU, ale nebyli schopni specifikovat, čím to členství nahradit.“

„Zástupci Evropské unie nemohli být vstřícnější, protože máme společná pravidla... A to je celý problém: Britové chtějí něco, sami nevědí co. Chtěli by nemít hranici mezi Severním Irskem a Irskem. Na druhou stranu nechtějí být v EU. Takže není jiné řešení než v dohodě, kterou britský parlament dvakrát odmítl,“ vysvětlil Libor Rouček (ČSSD).

Unie Británii v ničem neustoupila

„Jsem příznivce brexitu, ačkoli nikdy jsem nebyl příznivce odchodu bez dohody. Ale v současné chvíli je to skoro ta nejlepší varianta,“ tvrdí ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.

Uznal ale, že by byl tvrdý brexit krátkodobým šokem pro hospodářství. „Jak by to vypadalo dlouhodobě záleží na tom, jak by se Evropa s Británií dále dohodla.“

To (že je na vině Londýn, pozn. red.) není pravda. V lednu sněmovna dohodla, že má premiérka vyjednat přijetí výstupové dohody, i když s ní nesouhlasí... Jedinou podmínkou bylo odstranění irské pojistky nebo možnost jednostranného odchodu. Ani v tom EU neustoupila... Chce, aby Británie byla vázána společnou obchodní politikou, což je mimochodem v rozporu s pravidly WTO i se smlouvou Unie.
Martin Pánek

Ředitel soudí, že druhé referendum není průchodná varianta. „Podle predikčních trhů je 23% šance, že Británie bude členem EU ještě v roce 2022. Je 13% šance, že vystoupí ještě letos v březnu. Takže všechno je otevřené.“

„Nikdo si nemyslel, že to bude jednoduché. S čím ale málokdo ze zastánců brexitu počítal je, že premiérka a celá státní správa jsou odpůrci brexitu a vyjednávají něco, s čím nesouhlasí a nechají si nadiktovat od Evropské unie úplně všechno. Unie neustoupila v ničem,“ shrnul Martin Pánek.

autoři: Veronika Sedláčková , oci
Spustit audio

Související