Brexit: Komedie omylů? aneb Evropa na rozcestí. Přijďte diskutovat na další debatu Plusu!
Další veřejná debata Plusu se bude věnovat dramatu, které se už téměř tři roky odehrává kolem brexitu. Proč je odchod Británie z Evropské unie tak složitý?
Šlo ve vyjednávání udělat něco jinak? Měli Britové jasněji definovat, co chtějí? Nebo se je evropská sedmadvacítka rozhodla potrestat za rozhodnutí Unii opustit? A co bude brexit znamenat pro budoucnost Evropské unie?
Nejen nad těmito otázkami se zamyslí eurokomisařka Věra Jourová, expremiér Mirek Topolánek, profesor právní filozofie Jiří Přibáň, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a ekonom Pavel Kohout. Moderuje Michael Rozsypal. A zapojit do debaty se můžete i vy!
Brexit: Komedie omylů? aneb Evropa na rozcestí
28. března 2019 18:30-20:00, Divadlo Husa na provázku, Brno
Hosté:
Věra Jourová, eurokomisařka
Mirek Topolánek, expremiér
Jiří Přibáň, profesor právní filozofie
Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu
Pavel Kohout, ekonom
Veřejnou debatu můžete také poslouchat na vlnách Českého rozhlasu Plus, nebo sledovat živě na Facebooku a webu stanice. Podrobnosti najdete na facebookové události.
Pro Tomáše Prouzu není brexit Komedie omylů, ale spíše smutná fraška. „Je to příběh země, jejíž voliči si nechali nalhat neuvěřitelné věci. Země, jejíž politici zdrhli před zodpovědností, kterou měli převzít,“ nešetří kritikou.
Ani eurokomisařka Věra Jourová nepovažuje brexit za komedii, ale bere ho velmi vážně, protože podle jejího názoru prohraje každý. „A když už jsme u té paralely s literárními klasiky, vkrádá se mi na mysl spíše název mé oblíbené knihy Ohňostroj marnosti a brexit bych přirovnala k ohňostroji politické nezodpovědnosti.“
A u paralel zůstaneme. Profesor anglické literatury a překladatel Shakespearova díla Martin Hilský připomíná, že už rodiče slavného dramatika zažili jeden významný odchod Velké Británie z Evropy...
Přijďte ve čtvrtek 28. března v 18:30 diskutovat do brněnského Divadla Husa na provázku, nebo hlasujte v anketě na sociálních sítích během přímého přenosu. Veřejnou debatu můžete poslouchat na vlnách Českého rozhlasu Plus, nebo sledovat živě na Facebooku a webu stanice. Podrobnosti najdete na facebookové události.
Související
-
Silné osobnosti se generují jen na rozhraní epoch. Podle toho teď náš leadership vypadá, říká Höschl
Chrání, nebo rozdělují zdi naši společnost? Proč si volíme silné lídry a potřebujeme vůbec společnost jednotnou? Témata veřejné debaty Plusu. Moderoval Michael Rozsypal.
-
Z pomáhání mám větší radost než z vlastních úspěchů, říká šestinásobný paralympijský vítěz Ježek
Musíme si pomáhat – takový je název celorozhlasového tematického týdne. Proto jsme jako téma další veřejné debaty Plusu zvolili: Proč si pomáháme? Dobrý skutek versus ego.
-
Stále čekáme na chvíli, kdy začne robot přicházet s invencí a kreativitou, říká expert na robotiku
Nahradí roboti lidskou práci? Zničí společenské třídy? Jak robotizace promění pracovní trh a i politiku? A jsme na rozvoj umělé inteligence připraveni?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.