Pro obhájce dělníků Ivana Sekaninu přišlo gestapo hned v první den vyhlášení protektorátu
Před 120 lety se narodil pozdější významný český levicový aktivista Ivan Sekanina. Přispíval do mnoha levicových periodik. Jako právník pak zastupoval dělníky, KSČ ale i deník Rudé právo. Taky se angažoval v obhajobě komunistů obviněných v roce 1933 z požáru Říšského sněmu v Berlíně.
„Kolikrát jsem se sám tázal, jaký by asi býval osud naší kultury, třebas i v socialistických rukou, kdyby zůstali na živu lidé tak vážní a opravdoví, jako byli Sekanina, Vančura, Václavek,“ napsal ve svých pamětech Václav Černý. To ve spise, kde přemítal nad osudem české kultury po 2. světové válce či po nástupu komunistů k moci.
Jak konstatoval, místo Ivana Sekaniny nebo Vladislava Vančury, tak měli v české kultuře hlavní slovo Zdeněk Nejedlý, Václav Kopecký nebo Ladislav Štoll. Sám Černý si ale klade otázku, zda by se i lidé jako Sekanina nepodřídili „linii strany“, ať by byla jakákoli.
Intelektuál
Ivan Sekanina (1900–1940) byl jedním z levicových intelektuálů, který ale přežíval ve svobodném prostředí první republiky. Jako student prostějovského gymnázia se seznámil s Jiřím Wolkerem. Literární kritik Sergej Machonin vzpomínal, že právě od Sekaniny slyšel v této době poprvé zpívat Internacionálu.
Čtěte také
Černého slova o Sekaninově „opravdovosti“ potvrzují, že ještě před maturitou, počátkem listopadu 1918, se přihlásil do čs. armády na ochranu jižních hranic Slovenska. Do školy se vrátil na jaře 1919 a odmaturoval v náhradním termínu.
Od října 1919 pak studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, kde se mezi jeho přátele brzy zařadil například Vladimír Clementis, zavražděný komunistickou justicí v 50. letech.
Advokát levicových aktivistů
Od roku 1929 vedl Sekanina v Praze vlastní advokátní kancelář. Angažoval se v procesech vedených proti levicovým aktivistům nebo levicovému tisku. V době, kdy cenzura „bílila“ na stránkách komunistického deníku Rudé právo, dokázal Sekanina cenzorům kvalifikovaně oponovat. Spisovatelka Marie Pujmanová si jej vzala za předlohu svého literárního advokáta Gamzy z románu Lidé na křižovatce (1937).
Čtěte také
Ivan Sekanina byl aktivní v mnoha levicových organizacích a působil i mezinárodně. Účastnil se procesů proti levici v Bulharsku a Rumunsku, pomáhal obžalovaným v procesu po požáru Říšského sněmu v Německu (1933).
Intenzivní protinacistické působení byl důvod, proč si pro Sekaninu přišlo hned v první den vyhlášení protektorátu (16. března 1939) gestapo. Byl uvězněn a pak se dostal do koncentračního tábora Sachsenhausen. Mnohokrát byl vyslýchán a v květnu 1940 ubit v trestném oddělení tábora (tragickou shodou okolností v den narozenin své manželky).
Život Ivana Sekaniny, s důrazem na jeho levicové aktivity, připomene v pořadu Portréty historik Zdeněk Doskočil, který se dlouhodobě věnuje intelektuálním a politickým elitám KSČ.
Související
-
Až bude Gustáv Husák viset na větvi – zpívali, pili pivo a poslouchali Svobodku
V roce 1970 poslal královéhradecký soud do vězení tři mladíky: Jeníka, Doubka a Dolenského. Nejvíc dostal čtyřiadvacetiletý Miroslav Jeník – deset měsíců.
-
Krvavé jaro 1950: proces s Miladou Horákovou, projev Marty Gottwaldové a slovo dostali i dělníci
Jaro 1950 je nejvýznamněji spjato s procesem s Miladou Horákovou a společníky, nebyl ale jediný. Nadšení z krvavého budování bylo ostentativně vyjadřováno širokými vrstvami
-
Každej chodí s hlavou sklopenou, zní v reportáži z června 1942. Dělníci tu „odsuzují“ smrt Heydricha
Že každej chodí s hlavou sklopenou, tvrdili v červnu roku 1942 dělníci z Klatov rozhlasovému hlasateli Josefu Cincibusovi. Ten se tehdy vydal do západních Čech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.