Připomínejme si Horákovou, i dnes jsou lidé stíháni a souzeni za politicky nekorektní názory, vyzval Okamura
Proč je potřeba připomínat odkaz Milady Horákové? Odpovídají lídři všech devíti politických stran, které jsou zastoupeny ve sněmovně.
„Výročí justiční vraždy Milady Horákové nám připomíná, že to byla statečná žena, která bojovala proti komunistickému režimu. A myslím, že přece každý musí obdivovat její neskutečnou odvahu a sílu. Stála za svojí pravdou nehledě na smrtelné nebezpečí,“ vyzdvihl v anketě Plusu premiér Andrej Babiš (ANO).
Čtěte také
A dodal: „Komunisté chtěli šokovat společnost a vystrašit oponenty. Takže važme si demokratických principů a spravedlnosti, jelikož bez nich se mohou tyto odporné události české historie opakovat.“
Podobně se vyjádřil i šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Justiční vražda doktorky Horákové je pro mne smutnou, ale důležitou připomínkou zvůle totalitních režimů. Jakmile ovládnou a pohltí demokratické instituce, tak se justiční aparát změní a přestane nacházet právo, tak jak tomu má být v demokratickém státe, ale uvádí v činy zvůli svých vůdců,“ řekl s tím, že pak klíčové instituce státu neprosazují právní řád, ale zneužívají svoji moc k trestání nepřátel režimu.
Předseda SPD Tomio Okamura považuje popravenou Horákovou za „symbol obětí justiční zvůle, nesvobody“. „Je nutné si připomínat tento odkaz i dnes, protože i dnes jsou lidé souzeni a policejně stíháni za politicky nekorektní názory,“ řekl v anketě Plusu.
Šéf KSČM Vojtěch Filip připomněl, že Horáková byla rehabilitována v roce 1968 a pak zcela v roce 1989. „Myslím, že to je důležité, aby se nic takového neopakovalo. A aby respekt k jinému politickému názoru nebyl narušován, a to jak z jedné, tak druhé strany,“ řekl.
Všechny názory a vzkazy politických lídrů stran zastoupených ve sněmovně si můžete poslechnout na záznamu. Speciálem provází Michael Rozsypal.
Související
-
Byla rozhodnutá emigrovat, ale zůstala, vzpomínal manžel
Před sedmdesáti lety byla popravena Milada Horáková. Věznili ji nacisté i komunisté. Poslechněte si speciální vysílání Českého rozhlasu Plus.
-
Večer se Horáková dozvěděla, že k popravě dojde hned druhý den ráno
Když se Milada Horáková přesně před 70 lety probudila v cele pankrácké věznice, netušila, že je to její den poslední.
-
Za Horákovou se v telegramu přimlouval i Albert Einstein
Trest smrti vynesený nad Miladou Horákovou a dalšími třemi lidmi ve vykonstruovaném procesu vyvolal velký mezinárodní ohlas. Protestovali hned čtyři nositelé Nobelovy ceny.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.