Přikrývat selhání minulosti je špatně, říká o přístupu ke Karlu Gottovi farář a disident Rejchrt
Evangelický farář Miloš Rejchrt je nejen disident a někdejší mluvčí Charty 77. Napsal řadu folkových písní, věnoval se překladatelské práci a také si zahrál ve Filmu Žert podle Kunderova románu.
„Komunismus byl z velké části náboženstvím a vyžadoval náboženskou oddanost. Některé vzorce chování a pohledu na svět přímo převzal z křesťanství. Jakožto rozhodný a oddaný křesťan mám pochopení pro všechny lidi, které silná náboženská myšlenka strhla a nechali se jí nadchnout. Ne ze zištných důvodů nebo nevyváženosti, ale proto, že šlo o silmou myšlenku,“ říká host Osobnosti Plus.
Čtěte také
Já na hradě, ty na Hradě
V souvislosti se smrtí Karla Gotta a kauzy, kterou vyvolal premiér Andrej Babiš (ANO) ohledně zpěvákova státního pohřbu, mluví Rejchrt o tendenci kardinála Dominika Duky ospravedlňovat a schovávat minulost.
„Tento sklon ospravedlnit sám sebe a nečekat jako kajícník na to, až mně bude odpuštěno, celkově ve společnosti je a křesťanům se nevyhýbá,“ myslí si.
„Přikrývat různá (a veliká) selhání minulosti tím, že řeknu, že člověk ve smutné době rozdával radost druhým, nelze a nesmí se to. Zvláště potom z člověka – jen proto, že úžasně zpíval – dělat skoro světce a někoho, kdo je hoden toho, aby měl zvláštní zádušní mši v katedrále pro zvané. To je špatně,“ konstatuje farář a podotýká:
„Nevím, proč to kardinál dělá. Ale dovedu si představit, že člověk, stane-li se církevním papalášem, užívá si rád toho, že je na stejné lodi s jinými papaláši. Takového toho: já pán, ty pán, já na hradě, ty na Hradě...“
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím pondělním hostem. Miloš Rejchrt mimo jiné mluví o svém vztahu k nedávno zenulé herečce a signatářce Charty 77 Vlastě Chramostové.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.