Přetrvávající únava i oslabený čich a chuť. Dlouhý covid může postihnout až deset procent nakažených
Lidé, kteří prodělali nemoc covid-19, mohou mít i po vyléčení z aktivní virové infekce dál dýchací problémy. Protahujícím se obtížím, kdy typické příznaky onemocnění trvají měsíc a déle, vědci přezdívají dlouhý covid.
Také několik českých nemocnic sleduje covid pozitivní pacienty – ať už hospitalizované, nebo ty v domácím ošetření. Přibližně stovku pacientů například sledují i po vyléčení lékaři na plicní klinice Fakultní nemocnice v Hradci Králové.
Čtěte také
„Předběžné výsledky nám jednoznačně ukazují, že okolo 45 procent pacientů má zhoršenou plicní funkci a u třetiny jsou viditelné změny na CT. Zdá se, že i pacienti v ambulantní péči prodělali nějaký drobnější zápal plic, a po třech měsících od prvního vyšetření jsme zjistili zbytkové změny,“ popisuje přednosta královéhradecké plicní kliniky Vladimír Koblížek.
Pozorování probíhá i v Brně, kde se na rozdíl od plic zaměřují na srdce a krevní oběh. Další výzkumy se realizují v Olomouci, Ostravě nebo Praze.
Vladimír Koblížek věří, že získané poznatky se budou lékařům hodit. Zatím jsou v centru pozornosti hlavně lidé akutně prodělávající covid-19, dá se ale očekávat, že návod na péči o pacienty s přetrvávajícími příznaky bude ještě potřeba. „Vědět, koho vyšetřovat – jaké pacienty po covidu má cenu zvát na kontrolu a jak často ty kontroly dělat,“ vysvětluje.
Jaké příznaky může covid zanechat?
Přehledový článek v časopise British Medical Journal rozlišuje čtyři přetrvávající syndromy. Zůstávat může únava a slabost, kašel, bolesti hlavy, svalů a kloubů, ale i typicky oslabený čich a chuť. Někteří vědci dokonce popisují, že příznaky mohou ustupovat a vracet se ve vlnách.
Čtěte také
Dlouhý covid zřejmě trápí asi 10 procent všech pacientů a podle odborníků existuje možnost, že určující je věk a pohlaví jednotlivce.
„U lidí nad sedmdesát let věku může mít dlouhý covid přes dvacet procent nakažených. Ve věkové skupině mezi čtyřiceti a šedesáti lety je zase dvakrát častější u žen než u mužů,“ říká vědecký redaktor Martin Srb.
Respirační viry obecně mohou podle lékařů ojediněle způsobovat další potíže. Vyvolat mohou třeba zánět mozkových blan. A proto bychom je neměli brát na lehkou váhu, upozorňují.
Více se dozvíte v audiozáznamu.
Související
-
Ve Vídni zavádí kloktací testy na koronavirus. Ušetří se na personálu a děti to snáší lépe než výtěr
Také Rakousko trápí další vlna onemocnění covid-19. Ve Vídni se proto zavádí nový typ testování. Zvládne ho každý doma a vyškolený kurýr vzorek odveze až do laboratoře.
-
Část pacientů po covidu může mít problém s plícemi, vyzývá ke kontrole přednostka Vašáková
Čeští pneumologové doporučují preventivní kontrolní plicní vyšetření pacientům, kteří prodělali covid-19. U části vyléčených totiž nemoc zřejmě zanechává stopy.
-
Covid může poškodit plíce, a proto i mozek, obával bych se dlouhodobých následků, říká infektolog
Nová studie imunoložky Akiky Iwasakiové potvrdila, že se vir SARS-CoV-2 může dostat i do mozku. „Největším problémem jsou plíce,“ říká k tomu infektolog Ladislav Machala.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.