Pravděpodobnost hospodářské recese kvůli koronaviru u nás hraničí s jistotou, varuje ekonom Kovanda

19. březen 2020
Souvislosti Plus

V Číně se kvůli koronaviru propadla průmyslová výroba o 13,5 %, což je největší pokles za 30 let. V posledních dnech se ale země vrací zpět do původního pracovního tempa. Do jaké hospodářské situace se nejen Čína vrátí a jak pandemie dopadne na světovou ekonomiku?

„Čínská média, ta pod plnou kontrolou státu, hovoří o těžkých časech,“ uvádí v pořadu Souvislosti Plus zpravodaj Českého rozhlasu v Číně David Jakš. Tématem je prý teď hledání viníka současného stavu. „Kárající čínský prst samozřejmě jako obvykle směřuje do zahraničí a málokdy do vlastních řad.“

Čtěte také

Hongkongská nebo singapurská média ale vycházejí z čísel Světové obchodní organizace a Světové banky, takže jednoznačně mluví o „volném pádu“ čínské ekonomiky v prvních dvou měsících tohoto roku.

„Odhady, kdy se Čína vrátí k průmyslové výrobě v plném objemu, se různí. Stranický list Global Times mluví o polovině dubna, hongkonský South China Morning Post spekuluje o květnu nebo červnu,“ dodává Jakš.

Zažíváme boom home office

Milena Jabůrková ze Svazu průmyslu a dopravy potvrzuje, že mnoho českých podnikatelů se muselo vyrovnávat s výpadky subdodávek především z Číny, což mělo dopad na plnění zakázek.

„To, že se výrobu v Číně daří obnovovat, dokazují i roušky a respirátory, které země zase začala produkovat. Ale problémem je doprava, kontroly na hranicích, takže Čína má problém s odbytišti.“

Jsme svědky velké změny ve způsobu obchodování v důsledku pandemie. Narušují se dosavadní vztahy, tvoří se nové... Firmy si uvědomily, že co bylo levné a efektivní, tedy dopravovat z velké vzdálenosti díky levné práci, se může ukázat jako velmi drahé a rizikové. Budou se tedy hledat způsoby diverzifikace výroby.
Milena Jabůrková

„Jsem přesvědčená, že jde o obrovskou příležitost. Pozorujeme to, co dřív prý nebylo možné: práce z domova zažívá obrovský boom, který nemá obdoby. Firmy přicházejí s nabídkami vzdělávání, dopravci nabízejí nové služby jako dovoz zboží. Je to fascinující doba,“ říká Jabůrková.

Západ si uvědomil, že závislost na Číně je zrádná

Podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Czech Fund, je situace ještě vážnější, než se předpokládalo. „Ale Čína je jednou z prvních zemí, která stabilizovala situaci kolem nákazy a její ekonomika se postupně rozbíhá.“

„Jednou věcí je, zda Čína bude moci vyrábět, což se už pozvolna vrací k normálu, ale pak je otázka, jestli budou mít pro koho vyrábět. Pokud nebude odbyt, protože v USA nebo Evropě ekonomiky budou stát a spotřebitel bude ochromený, může čínský volný pád nadále pokračovat.“

Tato krize povede k trvalým změnám, které mohou být i ku neprospěchu Číny... Západ si uvědomil, že přílišná závislost na Číně je příliš zrádná... Svět se až příliš upnul na jednoho dodavatele... Dojde tedy k přesunu, rozložení výroby a hodnototvorných řetězců do jiných částí světa... A Čína se bude muset snažit, aby její výroba měla vyšší přidanou hodnotu.
Lukáš Kovanda

Riziko recese je prý ale významné. „Troufám si tvrdit, že v České republice pravděpodobnost recese takřka hraničí s jistotou. Chodí nám ještě horší než očekávaná čísla z Německa, takže se zdá, že v pásmu recese bude celá Evropská unie,“ předpovídá Kovanda.

Změní se struktura trhu

„Rozpoznával bych stranu poptávky a nabídky,“ varuje před unáhlenými rozhodnutími o hodnocení výkonu Číny Michal Mejstřík z Institutu ekonomických studií FSV UK.

Čtěte také

Ten v Číně vidí největší problém právě stran poptávky. „V posledních letech domácí poptávka hnala čínskou ekonomiku dopředu. To, že se všechno zastavilo, způsobilo, že lidé nemají tolik peněz.“

„Třeba velké firmy jako Nike mají sklady plné zimního zboží, které se neprodávalo. 20 % se vyrábí v Číně, ale co s tím bude dál? Kdo to bude kupovat? Tam já vidím problém, protože byznys v Evropě také narazí na poptávku.“

Čína má velký problém i se zadlužeností. „Nejsou schopni se vypořádat s velkými státními molochy... Ty nevyrábějí výrobky poptávané na trhu, jsou zadlužené a špatnými úvěry zadlužují i své okolí.“

Firmy teď věnují velkou pozornost otázce tzv. odolnosti. Jsme zvyklí mluvit o krizovém řízení, ale to je ex-post aktivita. Krizí podobných koronaviru se může v budoucnu vyskytnout celá řada... I v souvislosti s klimatickou změnou firmy pomalu opouštějí staré strategie, takže dojde obecně k poklesu a změně struktury trhu.
Michal Mejstřík

„Vidím velmi značný posun ve firmách, pomalejší je ale u států a vlád, které svou orientací na krizové řízení přehlížejí analýzu ex-ante rizika. Takže u nás třeba máme spoustu státních hmotných rezerv pro staré výroby, ale ne v oblastech, kam míří budoucnost,“ upozorňuje Mejstřík.

Poslechněte si celé Souvislosti Plus!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.