Poslechněte si příběh Evy Vláhové, dcery politického vězně z 50. let
„Jsme dcery politických vězňů 50. let. Naši rodiče byli nevinně zavřeni, a tak cítíme povinnost informovat společnost, co se za komunismu dělo,“ říká Eva Vláhová, zakladatelka a dlouholetá předsedkyně občanského sdružení Dcery padesátých let.
Čtěte také
Dcera sociálního demokrata vězněného v 50. letech byla v roce 2010 oceněna Cenou Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě. Už o rok dřív získala cenu Evropské komise Zlatá hvězda. Toto ocenění se v několika kategoriích uděluje každý rok v rámci programu Evropa pro občany, který se zaměřuje na občanskou společnost.
Životní příběh Evy Vláhové s připomenutím dramatických osudů její rodiny v 50. letech připomínáme v repríze pořadů Milana Hanuše.
Pořad najdete na webu do 10. března 2023.
Související
-
Politické procesy a Gottwald? Nejdřív je odmítal, nakonec ale podlehl tlakům Moskvy, říká historik
Nástup komunistů po únoru 1948 zahájil éru politicky vykonstruovaných procesů. Mířila jak na demokraty, odpůrce bolševismu a další.
-
Z historie českých skautů se uchovaly nahrávky, které ukazují politické procesy nebo okupaci
Z poměrně krátkých dějin skautského hnutí u nás si připomeneme několik klíčových osobností, soudní proces z 50. let a také svobodné rozhlasové vysílání v okupované zemi.
-
I ve „zlatých šedesátých“ byly politické procesy. V jednom z nich odsoudili i Pavla Tigrida
Zlatá šedesátá – léta, na která řada lidí s nostalgií vzpomíná, a to nejen pamětníci. Jde o léta opravdového protikladu oproti temným dobám, které navazovaly na únor 1948.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.