Popsal mučení a nepřiznal se k tomu, co neudělal. Otakar Hromádko byl přitom zapálený komunista

19. prosinec 2024

Gustáv Husák nebyl jediným, kdo se v 50. letech odmítal při brutálním mučení Státní bezpečností přiznat k věcem, které neudělal. Statečných bylo víc – třeba Otakar Hromádko, kdysi zapálený komunista. Při mučení z ideálů vystřízlivěl a později o tom napsal v knize Jak se kalila voda. V Portrétech ho připomene historik Zdeněk Doskočil.

„Byly komunistické revoluce na Východě opravdovými revolucemi? A do jakého bodu? Nebylo to jen jednoduše dobytí moci jednou stranou?“ napsal Hromádko v textu s názvem Revoluce požírá své děti. Budiž! Ale jak a proč.

Vystřízlivění z ideálů bylo v jeho případě bolestné a musel si ho naplno protrpět.

Čtěte také

Rodák (1909) z Kněži nedaleko Světské nad Sázavou začal na podzim 1928 studovat práva v Brně, ale v roce 1930 byl ze studií vyloučen kvůli politické činnosti. Byl aktivním členem Komunistického svazu mládeže.

Vstoupil do KSČ a než roku 1937 odjel jako dobrovolník interbrigád do španělské občanské války, byl desetkrát policejně a soudně trestán a měl za sebou několik pobytů v ilegalitě. Práce pro komunistickou stranu ho vedla na mnoho míst v republice, působil v Havlíčkově Brodě, Praze, Pardubicích, Berouně, Českých Budějovicích, Kolíně a Benešově.

Hledání „třídního nepřítele“

I když do španělské války odešel jako politický komisař, prodělal řadu ostrých bojů přímo na frontě. Po zhroucení republikánských sil odjel v únoru 1939 do Francie, kde byl držen v internačních táborech.

Po okupaci Francie nacisty v červnu 1940 se mu podařilo uprchnout z transportu do Německa a přesídlil do Paříže, kde se až do konce války podílel na odboji. Byl za to později vyznamenán několika francouzskými řády.

Čtěte také

Po válce se Hromádko vrátil do Československa a působil v nejvyšších patrech aparátu KSČ. Mimo jiné vedl od konce roku 1947 odbor shromažďující informace o nekomunistických stranách a odpovědný za vytváření „levých frakcí“ v jejich strukturách s cílem je destabilizovat.

V roce 1949 byl odeslán do armády: stal se zástupcem tajemníka armádního vedení stranické práce a zástupcem náčelníka Hlavní správy výchovy a osvěty.

Už o rok později se ale ministrem obrany stává Alexej Čepička. V atmosféře hledání „třídního nepřítele“ se o Hromádka začíná zajímat Státní bezpečnost, je přeřazen do bezvýznamné funkce zástupce náčelníka pro věci politické na Vysokém vojenském učilišti a v únoru 1951 zatčen.

Hromádko se přes tvrdé výslechy odmítal přiznat k věcem, které neudělal. A stejně vytrvale odmítal lživě svědčit proti jiným lidem. Nehodil se proto Státní bezpečnosti do procesu proti Slánskému a souzen byl až rok po smrti Josifa Stalina a Klementa Gottwalda, tedy v dubnu 1954. Dostal dvanáct let za údajnou velezradu, sabotáž a špionáž.

Po dvou letech pobytu na Pankráci, v Leopoldově a v uranových dolech na Jáchymovsku byl propuštěn, v 60. letech rehabilitován, směl ale vykonávat pouze dělnické profese.

V roce 1968 odešel do Švýcarska, kde sepsal první část svých pamětí. Vyšly knižně v Kolíně nad Rýnem v roce 1982. Hromádko zemřel ve Švýcarsku v dubnu 1983.

Poslechněte si celý životní příběh Otakara Hromádka.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.