Komunistický premiér, který se podvolil listopadu 1989. František Pitra zůstal u moci až do února
Ikonická fotka federálního premiéra Ladislava Adamce, podávajícího si ruku s Václavem Havlem, sice obletěla svět, ale byla to jen jedna událost z mnoha. Svoji vládu kromě federace měly i obě republiky – česká a slovenská. Předsedou té české byl muž, jehož jméno si pamatuje málokdo – František Pitra. Příběh vzestupu regionálního komunistického politika je pozoruhodný tím, jak málo o něm víme.
Rodák (1932) z východních Čech vstoupil v roce 1951 do KSČ, vystudoval Vysokou školu zemědělskou a po třech letech práce agronoma na Prachaticku se stal zaměstnancem aparátu KSČ.
Čtěte také
V Krajském výboru KSČ v Českých Budějovicích byl dalších téměř dvacet let, postupně se vypracoval na vedoucího tajemníka.
V prosinci 1977 byl kooptován za člena Ústředního výboru KSČ, podle historiků se tak stalo po odvolání Jaroslava Hejny. Tento českobudějovický krajský tajemník KSČ otevřeně kritizoval – z jeho pohledu – nadprůměrnou podporu Slovenska na úkor českých regionů, konkrétně Jižních Čech.
Hejna byl ze stranických funkcí odvolán a skončil jako velvyslanec v Bulharsku, umožnil tak vzestup Františka Pitry, který byl od roku 1981 tajemníkem Ústředního výboru KSČ.
Rekonstrukce vlády
V říjnu 1988 došlo k rozsáhlé rekonstrukci federální i obou národních vlád, v čele české se nečekaně objevil František Pitra. Podle historiků mohlo za jeho jmenováním být rozhodnutí stárnoucích stranických špiček pověřit v rámci „přestavby“ některou z méně významných funkcí mladšího politika. Pitrovi nebylo v té době ještě šedesát.
Zatímco od října do listopadu 1989 se Pitra ničím zásadním do české politiky nezapsal, paradoxně přišla jeho chvíle v souvislosti s dramatickými politickými změnami. Dne 1. prosince 1989 vyjednal s Pitrou tým Občanského fóra v čele s Václavem Havlem a Petrem Pithartem rekonstrukci české vlády.
Pitra všechny návrhy demokratických sil akceptoval a snad proto zůstal v čele vlády.
Po dvou měsících se ale ukázalo jeho působení neúnosným, podle ministrů vládu neřídil a práci ve svobodných poměrech nezvládal. Na počátku února 1990 byl odvolán a českým premiérem se stal Petr Pithart.
Historik Zdeněk Doskočil připomene v Portrétech zákulisí politických změn v říjnu 1988, prosinci 1989 a únoru 1990 a zamyslí se nad kariérou Františka Pitry. Uslyšíte také vzpomínky z knihy Petra Pitharta a dobové záznamy projevů Františka Pitry.
Související
-
Komunisti o perestrojce hlavně mluvili. Ve skutečnosti se báli, že přijdou o koryta, míní historik
Druhá polovina 80. let byla poznamenána zásadní změnou Sovětského svazu, a to když do funkce „prvního muže“ nastoupil Michail Gorbačov. Chtěl změny.
-
Druhý týden „revoluce“ aneb On se toho nebál ani soudruh Gottwald
Pamětníci událostí v listopadu 1989 se shodují, že nebýt brutálního potlačení studentské demonstrace 17. listopadu, nedaly by se věci do pohybu.
-
„Staronová vládo, nejsme tupé stádo“ aneb Jak Ladislav Adamec rekonstruoval komunistickou vládu
Nová vláda Ladislava Adamce vytáhla obyvatele Československa na začátku prosince 1989 opět do ulic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.