Podzim 1952: Kult osobnosti, antisemitismus a Děda Mráz
Konec roku 1952 proběhl v Československu zcela ve znamení procesu s Rudolfem Slánským a společníky. Svou činnost pak zahájila Československá akademie věd vytvořená podle sovětského vzoru.
Proces s vedením protistátního spikleneckého centra v čele s Rudolfem Slánským je v pořadu zastoupen velmi netradičně. Jednak dvěma ukázkami rozhovorů s rozhořčenými pracujícími přímo na chodbě pankráckého soudu – jeden z respondentů si, těžko říct, zda záměrně či skutečně, plete nacistické okupanty s Američany.
Čtěte také
Další ukázka je pak vybrána z dochovaných nepoužitých nahrávek z těchto rozhovorů, kde rozhlasový reportér vysvětluje rozhořčenému pracujícímu, jak má správně odpovídat.
O procesu hovořil při různých příležitostech tehdejší stranický a státní vůdce (předseda KSČ a prezident) Klement Gottwald. Vybrané pasáže pocházejí z prosincové celostátní konference KSČ. Dojde zde i na velmi nebezpečného nepřítele: sionisty a sionismus. Těmito termíny KSČ (a nejenom ona a nejenom tehdy) nepříliš účinně zastírala svůj antisemitismus.
Ze slavnostního zahájení činnosti Československé akademie věd jsou vybrány dvě ukázky: premiér Zápotocký hovořil o vztahu vědy a socialismu a ministr školství Zdeněk Nejedlý promlouval skromně o sobě. Oba tyto muže si poslechneme ještě jednou:
Čtěte také
Ve vánočním poselství k dětem a mládeži vysvětloval Antonín Zápotocký, jak se v novém zřízení změnil nejenom Ježíšek, ale i další sváteční atributy. A Zdeněk Nejedlý ve svém pravidelném rozhlasovém pořadu Na okraj dne nadšeně hovořil o ruském národu a slovanství.
Na závěr pak zazní ukázky ze dvou rozhlasových dramatizací. Československý rozhlas je zastoupen zvukovou podobou hry Aloise Jiráska Pan Johannes v režii Přemysla Pražského, Svobodná Evropa pak rozhlasovou úpravou hry bratří Čapků Adam Stvořitel. Ta vznikla v režii překladatele, dramaturga, kritika a bývalého pátečníka Josefa Kodíčka.
Související
-
Josefa Slánská. Žena, která neomylně minula pravdu
Za velké ideály se někdy platí vysoká cena. Tak by se dal shrnout životní příběh ženy, jejíž názory zůstávají pro dnešní mladou generaci málo srozumitelné: Josefy Slánské.
-
Zima 1952: Děti bereme nepřátelům
Agresivní projevy komunistických politiků, stále nové politické procesy a agitace umělců, to vše je z prvních měsíců roku 1952 zachováno v rozhlasovém archivu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.