Pavel Kohn. Stál před Mengelem, lhal o věku i zaměstnání

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pavel Kohn v roce 2015 v Erfurtu

„Když jsem vystoupil 20. května 1945 večer na Václavském náměstí z autobusu Červeného kříže, který vezl domů osvobozené vězně z Buchenwaldu, neměl jsem kam jít. Na některé čekali příbuzní a známí, na mne nikdo.“

Takhle vzpomínal na poválečný návrat do Československa Pavel Kohn, pozdější spisovatel, novinář a dramaturg.

Pavel Kohn v roce 1949

Jméno Pavla Kohna (1929-2017) jsem poprvé zaregistroval v 80. letech coby pravidelný posluchač mnichovské Svobodné Evropy. Pavel Kohn tam moderoval padesátiminutový pořad Panorama, ve kterém se střídaly zajímavé informace s písničkami. Byl pro mě jen „jménem“ a nikdy by mě nenapadlo, jak složitý životní příběh má za sebou.

Třináctiletého chlapce z pražské židovské rodiny (jak později jednou řekl, „naše židovství bylo poměrně vlažné, Židy z nás udělal vlastně až Hitler“) čekal v roce 1942 transport do Terezína a potom cesta přes Osvětim do Buchenwaldu. Z každé stovky odvlečených dětí se z nacistických koncentráků vrátilo jedno – Pavel Kohn mezi nimi; přežil jediný z celé rodiny.

V německém exilu

Poválečný návrat k normálnějším poměrům mu umožnil pobyt v zámku na Štiříně, kde se o válečné sirotky staral legendární kazatel Přemysl Pitter s týmem spolupracovníků. Pavel Kohn později vystudoval dramaturgii a pět let působil v divadle v Karlových Varech.

Pavel Kohn

Zde se také o něj začala zajímat Státní bezpečnost, které vadilo, že do Karlových Varů na Kohnova představení jezdí z Prahy někteří západní diplomaté, akreditovaní v Československu; skončilo to Kohnovým vyhazovem. Byl poté divadelním kritikem a publicistou na volné noze (spolupracoval tehdy mimo jiné i s Československým rozhlasem) a v roce 1965 nastoupil do časopisu Student, který sehrál významnou roli v roce 1968.

To už byl ale Pavel Kohn v německém exilu, kam se mu podařilo vycestovat s celou rodinou v roce 1967. Stal se zaměstnancem Svobodné Evropy, ve které působil až do května 1990. Právě v této stanici se znovu setkal s Přemyslem Pitterem a později o něm napsal několik knih.

V 90. letech a i po roce 2000 pobýval Pavel Kohn často v Praze. Rád se účastnil besed s mladými lidmi, kterým vyprávěl o holokaustu. Zemřel v Německu, pohřben byl na Novém židovském hřbitově v Praze na Olšanech. Historik Eduard Burget připomene nejen jeho pohnutý osud, ale také nepříliš známé Kohnovo literární dílo.

Ruth Kohnová s manželem Pavlem Kohnem
Spustit audio
autor: David Hertl

Odebírat podcast

Související