Mládež musí čelit násilí, diktátu, výhrůžkám, komentoval Pavel Tigrid na vlnách BBC
Česká mládež za protektorátu. Takový byl příspěvek britské BBC, který byl odvysílán v roce 1944. Jde o jeden z mnoha pořadů, ve kterých se redaktoři BBC snažili uvádět do kontextu stav věcí v oblasti.
Šlo o demokratickou propagandu, která je vždy o krok pozadu proti propagandě totalitární, protože na rozdíl od ní musí vysvětlovat, objasňovat, působit jako lék na lež a manipulaci. V tomto směru samozřejmě patřil k nejlepším analytikům (a zůstal jím po celý život) novinář Pavel Tigrid.
Čtěte také
Jeho vzkaz české mládeži v protektorátu by se dal zestručnit do prostého konstatování: Uvědomte si, co všechno s vámi nacisté dělají. Tigrid mluví o mládeži, která „musí čelit násilí, diktátu, výhrůžkám“, ale (a to je důležité) i „svůdné sociální demagogii nacistů a jejich nestoudných, česky mluvících, ale německy cítících nadhaněčů“.
Tigrid tu nepochybně narážel na existenci takzvaného Kuratoria pro výchovu mládeže, což byl Moravcův vynález masové organizace sdružující veškerou mimoškolní aktivitu mládeže a dospívajících.
Nacistická „soft power“
Působení Moravcova Kuratoria mělo na českou mládež nepochybně značný vliv skrz to, co bychom mohli nazvat nacistickou „soft power“. Kuratoriu se podařilo v podstatě infiltrovat veškeré volnočasové aktivity mladých od 12 do 20 let.
Působení ideologie v nich mohlo být tvrdé, ale také nenápadné, a někdy se pod hlavičkou Kuratoria odehrávaly i věci vcelku neškodné a užitečné. Hodně záleželo na konkrétních osobách.
Není třeba tajemstvím, že v časopise Správný kluk nějakou dobu působil i Jaroslav Foglar, než se ukázalo, že jeho způsob prosazování chlapecké výchovy je s nacistickou ideologií těžko slučitelný. S historikem Petrem Blažkem podrobnosti rozebíral redaktor Pavel Hlavatý.
Související
-
Pravda nemlčí. Redaktoři BBC mluví o své práci i o tom, jak opravit rozbité rádio
BBC se za druhé světové války stala klíčovým a nenahraditelným zdrojem informaci pro celý svět. Zejména pak pro lidi žijící v okupovaných zemích Evropy.
-
Zajatci od Sokolova v rozhlase: Zazněly i pravdivé informace, třeba o sovětských gulazích
V březnu roku 1943 proběhla na východní frontě u vesnice Sokolovo bitva, do které se zapojil i 1. československý samostatný prapor pod velením Ludvíka Svobody.
-
Jak vypadal běžný život v Praze za nacistické okupace? Lístků dost, ale jídla málo, vzpomínal voják
Běžný život v Praze. Co to vlastně znamenalo za nacistické okupace? Na dobu vzpomínal v roce 1942 a vysílání BBC voják Antonín.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
![jak_klara_obratila_na web.jpg jak_klara_obratila_na web.jpg](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/e267b388c06a96c1b90c7443afcd1a84.jpg?itok=NWANcVy-)
![](https://plus.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/94949a2cda8b0e5970dc036a8b74667d.jpg?itok=bfzCOlUT)
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.