Otužování pomáhá duši. Často přicházejí lidé, co viděli Bábu z ledu, říká předseda klubu otužilců
Šesti Českými lvy oceněný snímek Bohdana Slámy Bába z ledu navedl řadu lidí k otužování, říká v pořadu Hovory Tomáš Prokop, předseda I. plaveckého klubu otužilců Praha.
„Pomáhá to duši.“ Tak Prokop vysvětluje, proč se řady otužilců pořád rozrůstají. „Díky fyziologickým a chemickým procesům, které v důsledku kontaktu s ledovou vodou nastanou, se vyplavují různé hormony. A ty pak dávají člověku dobrý pocit,“ dodává.
Čtěte také
Natáčení Báby z ledu z prostředí klubu otužilců zapůsobilo silně i na některé herce. „Podle toho, co říkala hlavní hrdinka Zuzana Kronerová, tak ona sama i někteří další herci u otužování doopravdy zůstali. Sým způsobem jim to změnilo život.“
Kvůli nárokům na čas, jaký každý filmový záběr potřebuje, byl prý i předseda klubu otužilců nucen porušovat zásady otužování.
„Člověk by měl jít do ledové vody jen jednou denně. Bylo ale potřeba využít času, kdy byli otužilci k dispozici, třeba dva dny v kuse. Proto se točilo několik scén najednou. Když se některá scéna nepovedla napoprvé, muselo se jít za hodinu, za dvě do vody znovu. Takhle jsme tam šli i čtyřikrát za den,“ vzpomíná.
Váhání a radost z úspěchu
Dlouholetý otužilec nasbíral množství zkušeností, které využívá k pomoci novým zájemcům.
Čtěte také
„Představte si někoho, jak se osměluje klidně v létě, kdy je voda relativně teplá. Osměluje se a váhá. Podobně se chová i začátečník, který nemá vhodné instrukce v zimě. Do vody musíte vstoupit, jako kdybyste šli po schodech dolů. Když to některý nováček zvládne, vždycky zafunguje překvapení, že to zvládl, a pak už mu to jde pokaždé,“ líčí.
Jak ale dodává, člověk, který má zájem o vstup do některého z plaveckých klubů otužilců, musí projít lékařskou prohlídkou. Do vody pouští jen toho, koho uzná schopným sportovní lékař.
„Ve chvíli, kdy vstupujete do opravdu ledové vody, jakoby se celé vaše tělo sevřelo. Je to pocit intenzivního tlaku na každý kousek trupu, který vás stáhne. Je dobré vědět, že je to normální. Musíte překonat dojem, že nemůžete dýchat, a třeba si i zařvat. A tak vydržet pro začátek jen minutu. Pak vylezete s vědomím, že vás to nepoložilo a můžete se těšit na příště,“ uzavírá Prokop.
Poslechněte si celé Hovory. S předsedou I. plaveckého klubu otužilců Praha mluvila Eva Hůlková.
Související
-
Tradice otužování v Čechách
Otužování má v Čechách dlouholetou tradici. Je to sport i životní styl. O tom, zda je pro všechny, v čem je prospěšný a kdo by se mu měl raději vyhnout, bude Zaostřeno.
-
Čeští lvi ocenili Slámovo drama Bába z ledu. Cenu získal i...
V pražském Rudolfinu vyhlásili vítěze 25. ročníku filmových cen České filmové a televizní akademie Český lev. Favorit večera snímek Bába z ledu obhájil nominace pro...
-
Na vlastní kůži: Moderátorka se vrhla do ledové Vltavy. Jak začít a mohou se otužovat i miminka?
Jana Rychterová se odvážně ponořila do studené řeky, aby pak mohla vyzpovídat otužilce Tomáše Prokopa. Je to pro každého? A pociťují otužilci změny klimatu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.