Orient vždy lákal lidi, protože si v něm mohli projektovat své sny, říká arabista Ostřanský
Bronislav Ostřanský působí jako přední český odborník na islám. Blízký východ ale nejprve poznával skrze geografii. Zlomový okamžik pro něj bylo studium arabského jazyka v Damašku. „(Naše) představa Orientu se od toho skutečného velmi liší,“ popisuje svoji zkušenost v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus Ostřanský.
„Orient lidi lákal, protože si tam člověk mohl projektovat své sny. Dříve tam cestovali jen lidé, kteří byli obdařeni velkou touhou. Dnes už je to jednodušší,“ podotýká arabista.
Čtěte také
„Představa Orientu se od toho skutečného velmi liší. Například perský básník a súfista Rúmí trhal v Americe prodejní rekordy, ale jeho odkaz byl pro americké obecenstvo upraven,“ upozorňuje.
To následně proměnilo způsob, jak byla orientální kultura vnímaná. „Súfismus byl na Západě propagován různými způsoby, občas byl předkládán tak, aby to naše publikum pochopilo a pozbyl část svých chutí,“ vysvětluje Ostřanský.
Orientalismus podle Ostřanského nepředstavuje pouze umělecký směr inspirovaný orientem, ale také akademický směr, který líčí orient jako antitezi k „civilizovanému západnímu světu“.
O čem je kniha Qušajrího Pojednání o nauce súfismu, kterou Bronislav Ostřanský nedávno vydal? Poslechněte si celé Hovory nahoře v audiozáznamu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.