Orient vždy lákal lidi, protože si v něm mohli projektovat své sny, říká arabista Ostřanský
Bronislav Ostřanský působí jako přední český odborník na islám. Blízký východ ale nejprve poznával skrze geografii. Zlomový okamžik pro něj bylo studium arabského jazyka v Damašku. „(Naše) představa Orientu se od toho skutečného velmi liší,“ popisuje svoji zkušenost v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus Ostřanský.
„Orient lidi lákal, protože si tam člověk mohl projektovat své sny. Dříve tam cestovali jen lidé, kteří byli obdařeni velkou touhou. Dnes už je to jednodušší,“ podotýká arabista.
Čtěte také
„Představa Orientu se od toho skutečného velmi liší. Například perský básník a súfista Rúmí trhal v Americe prodejní rekordy, ale jeho odkaz byl pro americké obecenstvo upraven,“ upozorňuje.
To následně proměnilo způsob, jak byla orientální kultura vnímaná. „Súfismus byl na Západě propagován různými způsoby, občas byl předkládán tak, aby to naše publikum pochopilo a pozbyl část svých chutí,“ vysvětluje Ostřanský.
Orientalismus podle Ostřanského nepředstavuje pouze umělecký směr inspirovaný orientem, ale také akademický směr, který líčí orient jako antitezi k „civilizovanému západnímu světu“.
O čem je kniha Qušajrího Pojednání o nauce súfismu, kterou Bronislav Ostřanský nedávno vydal? Poslechněte si celé Hovory nahoře v audiozáznamu.
Související
-
Mladá generace má jiné požadavky na zaměstnavatele. I já jsem změnila uvažování, říká advokátka
Advokacie a poskytování právních služeb je v naší společnosti považováno za lukrativní a zajímavé povolání. „Ale to se změnilo,“ říká advokátka Irena Valíčková.
-
Amerikánka znamená mít naději a touhu. Znovu jsem ji našel na ulici, přiznává režisér Tauš
Navzdory všem proměnám je Amerikánka dětskou postavou, se kterou se ale mohou ztotožnit i dospělí. „Je to Mauglí nebo Matylda od Roalda Dahla,“ pojmenovává Viktor Tauš.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.