Mladá generace má jiné požadavky na zaměstnavatele. I já jsem musela změnit uvažování, přiznává advokátka Valíčková

24. říjen 2024

Advokacie a poskytování právních služeb je v naší společnosti považováno za lukrativní a zajímavé povolání. „Ale to se změnilo a myslím, že to má dva aspekty – první je, že je na trhu velké množství advokátních kanceláří a samostatných advokátů. Za druhé je v tom jakési zpohodlnění mladší generace, která úplně nechce riskovat začátky v advokacii s nejistým výsledkem,“ říká advokátka Irena Valíčková z kanceláře Valíček & Valíčková.

„Situace, která panovala před několika lety, tedy, že ten, kdo byl advokátem, měl zpravidla zajištěnou klientelu, bohužel neplatí. Dnes si je potřeba sáhnout do osobního života, věnovat vlastní investice a hlavně osobní čas,“ zdůrazňuje. 

Čtěte také

Nedávno proběhly Dny otevřených dveří české advokacie, což je akce určená hlavně pro studenty práv nebo advokátní koncipienty.

„Jen naší kanceláří prošlo přes 50 lidí – a na první ročník akce to považuji za úspěch,“ hodnotí Valíčková. Doplňuje, že se budoucích kolegů také ptali na důvody, proč už advokacie není tak lukrativní obor.   

„Zjistili jsme, že mají obavy z toho, co s nimi po advokátských zkouškách vlastně bude, a to i z pohledu nějaké finanční jistoty,“ vysvětluje.

Advokacie totiž podle Valíčkové nabízí pro čerstvé absolventy a koncipienty horší podmínky než třeba ve státní správě. „Ale pokud vydrží a složí zkoušky, pak v jejich odměňování dochází k poměrně výraznému růstu, rozhodně výraznějšímu než na těch úřadech.“ 

Čtěte také

Dnešní mladí mají podle advokátky ale jiné požadavky na zaměstnavatele. „I já jsem musela změnit uvažování, protože jinak bych v té kanceláři seděla pouze s manželem. Chuť pracovat klidně i 14 hodin denně, a to včetně sobot a nedělí, u nich tak úplně není. Takže jsme chod kanceláře museli zcela změnit,“ dodává Irena Valíčková s tím, že teď jim to klape dobře.

Nabízí například neomezenou práci doma i neomezenou dovolenou, ale když je potřeba, tak musí všichni „makat“.   

S manželem začínali na jednoduchých trestních kauzách a rozvodových řízeních. V současnosti pracují pro bohatou firemní klientelu, řeší přeshraniční fúze, akcionářské smlouvy a milionové transakce – a také neplacené právnické služby potřebným.

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Tatiany Čabákové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.