Oldřich II. z Rožmberka radil katolíkům i utrakvistům. Jeho utrápená dcera se prý stala bílou paní

2. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hrad Rožmberk nad Vltavou, most, vodáci, řeka Vltava

Nejlépe vystihuje Oldřicha II. z Rožmberka, pokud ho označíme za naprostého pragmatika. V bouřlivém období náboženského rozkolu mezi husity a katolíky platil za schopné politika a intrikána. „V 15. století byl dost výjimečný. Od mladých let se pohyboval nejen v české politice, ale díky majetku i rodinným vztahům zasahoval i do rakouské politiky. Měl asi největší rozhlas o středoevropské politice,“ hodnotí historik Martin Nodl z Centra medievistických studií.

Oldřich II. z Rožmberka

Několik posledních let života strávil Oldřich na hradě Dívčí Kámen. Předtím ale opakovaně ovlivnil běh tuzemských dějin.

„Když se měla řešit závažnější politická nebo ekonomická událost mezi 20. a 50. lety 15. století, tak se obě strany, utrakvisté i katolíci, obraceli právě na Oldřicha. Čekali na jeho stanovisko. A on toho dokázal velmi dobře využívat. Často se tvářil, že se nepřiklání ani na jenu stranu, vystupoval váhavě, ale ve skutečnosti to byl jeden z největších politických pragmatiků, jaké známe z českého středověkého prostředí,“ soudí Nodl.

Ostatně do napětí mezi oběma náboženskými skupinami se Oldřich II. v roce 1403 narodil. Jeho otec byl katolík a velmi aktivně se stavěl proti králi Václavu IV., kterého považoval za slabého panovníka. Naopak matka z významného moravského rodu Eliška z Kravař a Plumlova podporovala reformu církve. A k sympatizantům učení Jana Husa patřil i Oldřichův poručník Čeněk z Vartenberka.

Utrápená dcera

Po Oldřichovi se zachovala rozsáhlý soubor jeho korespondence. „Je to největší korpus dochované šlechtické korespondence ze Střední Evropy 15. století,“ shrnuje Nodl.

Čtěte také

Dopisy psal Oldřich i své dceři Perchtě, kterou provdal za Jana V. z Lichtenštejna, ovšem nevyplatil jí věno. A Jan i jeho matka jí to dávali najevo, Perchta tak otce žádá o pomoc a píše, že má hlad a musí nakupovat na dluh. 

Když Jan umírá, odmítá mu Perchta odpustit a od té doby prý bloudí po rožmberských hradech jako bílá paní. 

Co doopravdy víme o osobnosti Oldřicha II. z Rožmberka? Proč se o něm říká, že je padělatel historie? Poslechněte si celé Příběhy pokladů Patricie Polanské.

autoři: Patricie Polanská , kac
Spustit audio