Odpor Syřanů proti islamistickým rebelům roste

V Sýrii sílí občanský odpor proti vládě islamistických povstalců. Zejména v oblastech, které ovládá fundamentalistický Islámský stát Irák a Levanta, panují zoufalé poměry a denně tam mizí lidé, píše agentura AFP.

V Raká se před ústředím Islámského státu, který ve městě striktně uplatňuje právo šaría, každý den shromažďují matky a pláčou a prosí o propuštění svých unesených synů. Islámský stát se však neobtěžuje podat jakékoli informace o osudu jejich blízkých.

Skupina unáší stovky rebelů, aktivistů i obyčejných lidí a obviňuje je ze zločinů jako odpadlictví nebo kouření. Její počínání vedlo až k tomu, že se proti ní obrátili ostatní povstalci, kteří Islámský stát v posledních měsících z mnoha oblastí vyhnali. Syrští obránci lidských práv jsou přesvědčeni, že skupina jen v provincii Raká, kterou zatím stále ovládá, vězní více než tisíc Syřanů, ale přesné číslo není známo. Ti, kdo jsou proti ní, většinou beze stopy zmizí anebo jsou veřejně popraveni. V provincii je neznámý počet detenčních zařízení a tajných věznic, kde Islámský stát své odpůrce mučí, a v provincii vládne takový strach, že mnoho lidí raději uteklo do nedalekého Turecka.

Čtěte také

Únosy a razie přiměly minulý týden místní aktivisty k zahájení nové akce proti Islámskému státu na sociálních sítích pod názvem „V Raká se potichu vraždí“. V rámci kampaně s heslem „Vyčistíme Raká od gangu Baghdádího“, což je vůdce Islámského státu, si aktivisté na Facebooku a Twitteru vyměňují fotografie a zprávy o porušování lidských práv. Jsou na nich především popravy – například muže, který klečí se zavázanýma očima na náměstí, nebo mrtvé tělo popraveného, jež visí před zraky vyděšených dětí na kříži. Jedna žena zase dostala 40 ran bičem pouze za to, že si odmítla zahalit tvář.

Islámský stát už o kampani ví a jen minulý týden kvůli ní v Raká zadržel na 70 lidí. Jsou zatýkáni i za to, že si jen pro zábavu otevřou Facebook. V Sýrii se také povídá, že armáda prezidenta Asada na Islámský stát neútočí, protože jej používá jako důkaz tvrzení režimu, že povstání zosnovali teroristé. Jeden nejmenovaný režimní důstojník to agentuře AFP potvrdil: „Chceme, aby lidé viděli, jaké to je, když Sýrii ovládnou povstalci,“ řekl.

Zpracováno ze zahraničního tisku.