Občanka v mobilu: Obavy nejsou na místě. Kdyby nás stát chtěl sledovat, může to dělat už teď, míní Koubský
Už příští rok se mají čeští občané dočkat možnosti nosit s sebou občanku a další úřední průkazy v mobilním telefonu. Na mobilní aplikaci eDokladovka, která to má umožnit, začne pracovat nová státní Digitální a informační agentura, která má digitalizaci státu na starosti. Vláda teď schválila usnesení, které start prací na prototypu umožní. I když ještě nejsou schváleny potřebné novely zákonů.
Čtěte také
E-doklady mají být alternativou k fyzickým průkazům totožnosti, které bude stát vydávat i nadále. Uživatelé budou mít možnost pořídit si do mobilu jejich digitální kopii, kterou pak bude možné zkontrolovat pomocí speciální státní aplikace. Ta by měla fungovat přes Bluetooth a i v případě, že bude zařízení odpojené od internetu.
Do budoucna stát počítá také s tím, že se české e-doklady budou dát propojit i s plánovanou evropskou digitální peněženkou.
„Ani ta plastová kartička nadepsaná občanský průkaz, kterou nosíme v peněžence, de facto není tím samotným dokladem. Tím je záznam v databázi, ke kterému ta kartička odkazuje. A jestli tuto funkci plní plastová karta nebo aplikace v mobilu, je úplně jedno,“ nastiňuje redaktor Deníku N Petr Koubský.
Pro spoustu lidí to podle něj bude pohodlnější a příjemnější, pro ty, co tuto možnost nebudou chtít využít, zůstane zachována varianta plastových karet. „Alespoň jsem tedy neslyšel, že by je někdo chtěl zrušit.“
Čtěte také
V různých internetových debatách se začaly objevovat obavy, zda když budeme mít občanský průkaz v mobilu, nás stát nebude potom moci sledovat.
„Stát a kdokoli jiný, kdo disponuje takovými technickými možnostmi, nás bohatě může sledovat už teď. To je prostě vlastnost života v digitálním prostředí. Existují zákony a pravidla, která to vymezují, a můžeme si potom povídat o tom, jestli se dodržují, jsou vymahatelné, dají se beztrestně porušovat apod. Ale v zásadě na našem právu na soukromí a na ochraně soukromí na té úrovni, na jaké je dnes, se tímto nic nemění,“ dodává Koubský.
Magazín Online Plus dále rozebírá obří pokutu za porušení pravidel na ochranu osobních údajů udělenou v Evropě. Vysvětlí, kdy skončí cookies třetích stran, které sledují například reklamy nebo obrázky. A rozebere zákaz čínské sociální sítě TikTok v americkém státě Montana. Moderuje šéfredaktor serveru Lupa.cz David Slížek.
Související
-
Kdo je největší „slídil“? Anticenu Velkého bratra získal letos například Microsoft nebo Seznam.cz
Už po osmnácté na největší narušovatele soukromí upozornila anticena Velkého bratra, která vyhlásila laureáty za rok 2022. Kdo je mezi vítězi?
-
Když ji vidím, tak ji poznám. Ale definovat dezinformaci neprůstřelně je nemožné, soudí Koubský
Nový zákon, který by měl v Česku stanovit tresty za šíření dezinformací, možná vůbec nevznikne. Podle Petra Koubského z Deníku N se takový zákon nedá přesně zformulovat.
-
Umělá inteligence ve školách. Zakazovat, nebo začít efektivně využívat?
Školy si nevědí rady s novými AI nástroji, jako je například konverzační chat GPT. Školský odbor radnice v NYC vydal zákaz používání tohoto nástroje v místních školách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.