Když ji vidím, tak ji poznám. Ale definovat dezinformaci právně neprůstřelným způsobem je nemožné, soudí Koubský
Nový zákon, který by měl v Česku stanovit tresty za šíření dezinformací, možná vůbec nevznikne. Na základě informací od poslanců vládní koalice to napsal server Aktuálně.cz. Je podle něj stále pravděpodobnější, že koalice zákon ani nepošle k projednání do Poslanecké sněmovny. Proti šíření dezinformací se totiž podle poslanců dá bojovat i jinými způsoby než speciálním zákonem.
Proti šíření dezinformací a jejich podléhání je podle poslanců možné zasáhnout například tlakem na policii a státní zastupitelství, aby lépe využívaly normy, které už v současné době platí.
Čtěte také
Má jít třeba o zákony postihující šíření poplašných zpráv nebo vyzývání k násilí proti skupině obyvatel. Důležité má být také vyučování na školách, jak kriticky vyhodnocovat informace a zjišťovat, které jsou a které nejsou pravdivé.
O návrhu zákona, který vypracovalo ministerstvo vnitra, momentálně debatují ministerští experti. Až na základě jejich stanoviska má ministerstvo rozhodnout, jestli zákon vůbec předloží vládě.
Jde tedy o návrh, který vyvolal velké debaty. Opoziční politici ho hojně kritizovali, protože se údajně obávají, aby ho vláda nepoužívala k potlačování svobody slova, umlčování opozice a podobně.
Jak definovat dezinformace?
Podle Petra Koubského, redaktora Deníku N, takový zákon není potřeba. Problém však nevidí v tom, jestli bude, či ne, ale v tom, že se takovýto zákon nedá přesně formulovat.
Čtěte také
„Ten zákon se nedá napsat tak, aby plnil skutečně to, co od něj zákonodárce očekává, aby byl nezneužitelný a zároveň, aby skutečně byl účinný v boji proti tomu, co jsou dnes hlavní problémové dezinformace. Myslím si, že zákony, které toto všechno umožňují, máme, jenom je neumíme příliš dobře aplikovat a vymáhat. Jenomže když je problém v tom, že se tyto zákony nedovedou vymáhat, tak sepsáním nového se to velmi pravděpodobně nevyřeší,“ říká.
Hlavním bodem debat v souvislosti s návrhem bylo vytvořit definici, co to dezinformace jsou, jak vypadají, jak je má zákon poznat a jak má následně jejich úmyslné šíření postihovat. Podle Koubského právě na takové definici závisí úplně všechno.
Většina hodně problémových dezinformacích se do již vzniklých paragrafů vejde.
Petr Koubský
„Kdybychom tu definici uměli formulovat rozumným způsobem, na kterém se naprostá většina z nás shodne, tak zbytek toho zákona by se udělal docela snadno. Toto je to úzké místo, definovat dezinformaci, přestože se to zdá být poměrně jasné, je velice obtížné,“ míní.
„‚Když ji vidím, tak ji většinou poznám.‘ To je starý výrok jednoho ze soudců amerického Nejvyššího soudu o pornografii. S dezinformací je to podobné. Když ji vidím, tak ji poznám, ale definovat ji právně neprůstřelným logickým způsobem je podle mě nemožné,“ říká Koubský s tím, že nic takového se zatím doposud nikomu nepovedlo.
Zákonů máme už dostatek
Problematická není pouze definice dezinformací, ale také způsob, který by určoval, kdo šířil dezinformace záměrně a kdo je šířil s tím, že informaci neměl ověřenou.
Čtěte také
„Tohle se postihnout zákonem podle mě nedá. Máme paragrafy v trestním zákoně, které specifikují jistá omezení svobody slova, na kterých se společnost shodla, že jsou společensky užitečná. Ty paragrafy jsou podle mě rozumné a není potřeba jít nad jejich rámec. Většina hodně problémových dezinformacích se koneckonců do těch paragrafů vejde,“ dodává.
Poslechněte si celý pořad Online Plus Davida Slížka v audiozáznamu. Dále se dozvíte shrnutí o novinkách v AI, proč Youtube zpřístupnil Donaldu Trumpovi zpět jeho účet nebo jaké plány má Mozilla se svojí investicí do odpovědné AI.
Související
-
Dezinformace vedou k pomatení myslí. Slovensko v tom nevyčnívá, míní ministr zahraničí Káčer
Káčer poukazuje na to, že populismus je celoevropský problém, se kterým se potýkají i mnohé západoevropské země. Nechybělo prý mnoho, aby i ČR měla po volbách jinou vládu.
-
Ovlivňují nás i dezinformace, kterým nevěříme. Stačí, že vyvolají pochybnosti, tvrdí expert Holý
„Tomu, že je Putin kvělý, věří opravdu jen hrstka lidí. Ale že by stálo za to radikálně změnit systém, ve kterém žijeme, tomu je bohužel řada lidí schopna uvěřit,“ říká.
-
Napíše referát i kuchařku na drogy. Dopad AI bude srovnatelný s industriální revolucí, říká analytik
Umí psát bakalářky. Ví, kdy zemřel Napoleon. Ale taky prozradí, jak vyrobit heroin. Nebo sepíše dezinformační mail. Umělá inteligence. Co všechno zvládne?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.