Ovlivňují nás i dezinformace, kterým nevěříme. Stačí, že vyvolají pochybnosti, tvrdí expert Holý

24. srpen 2022

Od začátku války na Ukrajině vybrali lidé v Česku víc než čtyři miliardy korun na podporu okupované země. Vlna solidarity ale podle sociologů slábne a digitální prostor se plní ruskými dezinformacemi. „Je tam množina témat. Narativy dlouhodobé, které poukazují na zkaženost a neodvratný krach západní civilizace i narativy reagující na aktuální situaci. Nyní třeba ukazují na neschopnost vlády pomáhat českým lidem,“ popisuje expert na dezinformace Josef Holý v Interview Plus.

„Řada lidí si myslí, že za vším stojí Rusové. Tak to není. Rusové do jisté míry žijí v symbióze s informačním ekosystémem tvůrců a šiřitelů dezinformací. Přinášejí nová témata, ale ta amplifikace a šíření je záležitost dalších lidí, které nemusí být přímo navázáni na Rusko,“ vysvětluje spoluautor podcastu Kanárci v síti.

Útok na naše hodnoty je jedním z hlavních cílů hybridní války.
Josef Holý

Část lidí dezinformace šíří z vlastní vůle a ideového přesvědčení, protože jim věří. Další to ale dělají pro peníze a osobní prospěch.

Čtěte také

„Před několika měsíci se bezpečnostním složkám na Slovensku podařilo natočit předávání peněz ruskými agenty slovenskému dezinformátorovi, který je typickým příkladem člověka v exekucích. Dezinformace měl šířit za pár stovek eur,“ uvádí Holý.

Zatímco v Česku se ruská propaganda snaží znevěrohodnit efektivitu protiruských sankcí a pozici vlády nebo Evropské unie, v zemích třetího světa se jí daří prosazovat i jinak neúspěšné narativy.

Například o tom, že Ukrajina je plná nacistů a ruská invaze byla nutná.

Válka o hodnoty

Podle Holého nás ovlivňuje už jen to, že jsme dezinformacím vystaveni opakovaně – v psychologii se tomu říká efekt pouhého vystavení.

Sice nebudete věřit dezinformaci, její klíčové lži. Ale začnete pochybovat.
Josef Holý

„Neznamená to, že začnete té dezinformaci věřit, ale nese s sebou kontext, který znevěrohodňuje nějakou západní instituci nebo hodnotu. A ve vašem chování či názorech nastane posun, kdy sice nebudete věřit té klíčové lži, ale bude tam pochybnost,“ podotýká.

Lidé, kteří sami konzumují nebo i přímo hlásají ruskou propagandu, paradoxně často věří velmi krkolomným konstrukcím, zároveň jsou ale velmi podezřívaví vůči tradičním informačním zdrojům.

Čtěte také

Jde prý o důsledek dlouhodobé práce ruské propagandy, která například skrze řetězové maily už několik let šíří narativ, aby lidé nevěřili tradičním médiím. Útok na hodnoty je totiž jedním z hlavních cílů hybridní války.

„Po smrti Václava Havla jsme viděli, že z označení ,pravdoláskař‘ se stal hanlivý výraz. Oni nám sem nemůžou tlačit, že Putin je skvělý, tomu věří opravdu jen hrstka lidí. Ale to, že systém, ve kterém žijeme, není zas tak dobrý a že by ho stálo za to radikálně změnit, tomu je bohužel řada lidí schopna uvěřit,“ uzavírá Holý.

Kdo může zajistit nápravu? Poslechněte si záznam celého rozhovoru v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.