Rusista Glanc: Speciální operace není jen krycí název pro válku s Ukrajinou. Děje se i uvnitř Ruska

19. prosinec 2024

Ruská tajná služba FSB zadržela Uzbeka, kterého podezírá z nastražení a odpálení bomby, jež v úterý zabila náčelníka sil radiační, chemické a biologické ochrany ruské armády Igora Kirillova. Muž se podle FSB přiznal, že pracoval pro ukrajinskou tajnou službu, která mu za atentát slíbila peníze a trvalý pobyt v Evropě. „Kirillov byl válečný zločinec, který šířil záměrně lži,“ říká o zabitém generálovi v pořadu Osobnost Plus rusista Tomáš Glanc.

Význam Kirillovovi smrti by se podle něj ale neměl přeceňovat. „V ruské armádě pracuje přes 1300 generálů,“ připomíná.

Čtěte také

„Tento generál byl ale rozhodně mediálně velmi přítomný v ruském oficiálním prostředí. Ruská mediální a propagandistická mašinérie jeho zabití využije k tomu, aby doložila nezbytnost zničení kyjevského režimu. Aby pokračovala v přesvědčování obyvatelstva o tom, že má nacistickou povahu a je pro Rusko existenciálně nebezpečný,“ očekává rusista.

Kyjev považoval generála Kirillova za válečného zločince a legitimní cíl kvůli tomu, že údajně nařídil použití zakázaných chemických látek proti ukrajinským vojákům. 

„Jistě to byl válečný zločinec, který šířil záměrně lži o tom, že Spojené státy a NATO Ukrajinu používají jako chemickou laboratoř pro biologické a chemické zbraně, kterými budou útočit na Rusko. Takový člověk se ve válce samozřejmě staví do role potenciálního terče,“ míní rusista.

Čtěte také

Vedle propagandy se bude generálova smrt hodit ruskému režimu i k tomu, že ještě víc zvýší bezpečnostní opatření, do kterých už teď výrazně investuje. „V Rusku je přes 23 milionů kamer po celé zemi. Jejich počet se jenom za poslední rok údajně zvýšil asi o 15 procent,“ poukazuje Glanc.

Ruský prezident Vladimir Putin podle něj veřejný prostor kontroluje a snaží se v Rusku udržovat život tak, aby si běžní lidé nevšimli, že válka probíhá. „Speciální operace není krycí název jenom pro válku proti Ukrajině, ale speciální operace se děje i uvnitř Ruska,“ hodnotí.

Válečná ekonomika

Putin se také snaží krotit inflaci a dávat lidem pocit, že se o ně stará. „Myslím, že oficiální verze, kterou slyšíme, je, že ekonomicky válka zemi dokonce prospívá. Rozhodně celému hospodářskému systému nijak výrazně neškodí. Je to částečně ideologie,“ zdůrazňuje Glanc a poukazuje:

Čtěte také

„Přitom musí být jasné, že když nějaká země vydává šest procent hrubého domácího produktu do válečných výdajů, že to musí mít masivní vliv na chod celého mechanismu. Víme, že NATO se snaží marně přesvědčit svoje členy, aby vydávali dvě procenta.“

Na druhou stranu ruské hospodářství podle Glance hledá rychle nová východiska a nové cesty, jak zbohatnout. Oficiální verze tak zní, že válečná ekonomika je perfektně nastartovaná.

Je generálova smrt pro Putina velkou potupou? Užívají si ruští obyvatelé kulturu i přes válečný stav? A jak skutečně vypadá běžná emigrace z Ruska? Poslechněte si celou Osobnost Plus.

autoři: Barbora Tachecí , edr

Související