Novináře Krychtálka popravili za kolaboraci s nacisty

21. červen 2024

Zrádci, kolaboranti a udavači. Jejich příběhy mapují nové díly cyklu Století příběhů, ale také Dokument Plus, který hledá to nejlepší v archivu Českého rozhlasu Plus. 

Vladimír Krychtálek v době protektorátu tvrdil, že jediná správná cesta je spolupráce s Němci. Byl navíc šéfredaktorem tehdy masového deníku Venkov.

Čtěte také

Vladimír Krychtálek (1903–1947) byl v období 1921–1930 aktivním sportovcem, byl členem AC Moravská Slavia Brno, sprinter na 100 a 200 m a člen sprinterských štafet. Pak vycestoval do Francie, Číny a do Moskvy a přispíval do Lidových novin.

Jen dva dny po vzniku protektorátu (tedy 17. března 1939) byl jako jeden ze zástupců přípravného výboru Národního svazu českých novinářů, přijat tiskovým přidělencem říšského vyslanectví v Praze. Cílem bylo ujistit německou stranu o loajálnosti českého tisku, následně se stal šéfredaktorem deníku Večer, který byl, spolu s deníkem Venkov, periodikem agrární strany.

Krychtálka za kolaboraci s nacistickým Německem během druhé světové války popravili. Poslouchejte jen do 21. července 2024.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související