Novinář Szántó: Útok neznámých aktivistů na akademičku Kalhousovou je naprostá sprostota, něco nepřijatelného
Aktivisté z dosud neznámé skupiny Akademici*čky proti apartheidu tlačili na Univerzitu Karlovu, aby se „zbavila“ expertky na Blízký východ Ireny Kalhousové. „Je to doba, která v zásadě komukoli umožňuje, aby se dostal do veřejného diskursu, což je v zásadě pozitivní. Druhá věc je, že je to zároveň meč se dvěma ostřími, takže to někdo může zneužívat,“ komentuje zahraniční novinář a bývalý zpravodaj České televize na Blízkém východě Jakub Szántó.
„Nevíme totiž, kdo za touto zcela nehoráznou výzvou – navíc plnou gramatických chyb – stojí, kdo ji napsal. Jestli to je skutečně nějaká skupina, nebo jednotlivec,“ dodává novinář v Osobnosti Plus.
Čtěte také
I vzhledem k množství hrubek, které v textu jsou, pak Szántó opravdu doufá, že to žádný akademik nesepsal. „Osobně mi přijde útok na Kalhousovou jako naprostá sprostota, jako něco nepřijatelného.“
Proto také velmi vítá, že vedení akademického světa, kde ředitelka Herzlova centra izraelských studií FSV UK působí, se proti výzvě postavilo. „Co mě trošičku zklamalo, je, že ty akademické hlasy, které byly velice hlasité v kauze ministra pro vědu, byly najednou kolem vlastní kolegyně Kalhousové velice tiché. To považuji – slovy jednoho našeho bývalého prezidenta – za nestatečné“
„A to oproti publicistům, novinářům, včetně těch levicových – a ti bývají občas vůči některým názorům Kalhousové kritičtí –, kteří se jí ale zastali a řekli, že veřejný lynč je něco nepřijatelného,“ dodává Szántó.
Operace Rafah
Novinář dlouhodobě sleduje dění na Blízkém východě. Poslední zprávu amerického prezidenta Joe Bidena považuje za důležitou, Biden totiž prohlásil, že pokud Izraelci otevřou pozemní operaci v Rafahu, přeruší dodávku zbraní směrem k Izraeli. „To má obrovský význam,“ tvrdí novinář.
Čtěte také
„Je to jednak změna rétoriky – tato válka neprobíhá ve vakuu, ale v době, kdy se na plné obrátky rozjíždí prezidentská kampaň před listopadovými volbami a Gaza je jednou z Bidenových ,Achillových pat‘, především u mladého demokratického elektorátu. Je to tak bezpochyby ,zpráva domů‘, ale i ven.“
„Nejde o to, že by se to týkalo všech zbraní, které jim mají Spojené státy přestat dodávat. Izrael má totiž u Američanů jakýsi otevřený šek v hodnotě 3,8 miliardy dolarů, za které si může zbraně pořizovat. Teď ale bylo zcela jasně specifikováno, že se tato americká hrozba nedotýká například raket, které jsou součástí izraelského protivzdušného systému Iron Dome, ale jde především o útočné bomby o velikosti 500 až 2000 liber. A to podstatné opravdu je,“ vysvětluje.
Čtěte také
Mávnout rukou by nad tím neměl podle novináře ale ani izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Jestli americkému prezidentovi lidsky přijde, že v Rafahu je opět vysoké riziko velikého nárůstu civilních obětí – a to tam bezpochyby je –, nebo jestli to je nějaký politický kalkul, je vlastně nedůležité.“
„Důležitý je dopad takového rozhodnutí a ten je takový, že nad tím premiér Izraele nemůže jen mávnout rukou. Protože tato válka spotřebuje velké množství munice a ona taky jednou může dojít.“
Přesto Netanjahu už řekl, že operace bude probíhat dál. „A zároveň jsme od Bidena také slyšeli, že k tomuto poměrně ráznému kroku – ne tedy bezprecedentnímu – by ze strany USA došlo, pokud by Izrael přistoupil k operaci v Gaze, ale ta tam probíhá už několik dní.“
Čtěte také
„Je tak potřeba brát v úvahu ještě jednu věc: prohlášení na veřejnosti jsou velice podstatná, mají dopady, ale zároveň jsou obě tyto země natolik propojené – ve smyslu strategickém, vojenském, špionážním, výzvědném –, že informace mezi nimi probíhají určitě dál. A američtí generálové, včetně styčných důstojníků v Izraeli, kteří tam jsou od začátku operace, mají velice podrobné informace i o tom, co se doopravdy děje.“
„Je tak teď otázka, jestli si prezident Biden myslí, že to, co Izrael nyní dělá, je ještě OK, nebo ne. Je hrozně těžké to jednoznačně říct, ale podstatnější je každý den sledovat, co se bude dít,“ uzavírá.
Celou Osobnost Plus Barbory Tachecí najdete v audiozáznamu.
Související
-
Novinář Szántó: Buď Izrael obnoví svou okupaci Gazy, nebo si Palestinci povládnou sami
„Netanjahu bude bojovat do poslední chvíle,“ domnívá se Jakub Szántó, novinář, spisovatel a bývalý blízkovýchodní zpravodaj České televize.
-
Szántó: Nevěřím, že by teď Izraeli hrozil zásadní otřes demokracie, natož občanská válka
„Nemyslím si, že by Netanjahu nebo ministr spravedlnosti jednali úmyslně zle. Jsou bezpochyby přesvědčeni, že to prospěje stabilitě Izraele a jeho demokratického systému.“
-
Impotence vedení palestinského Fatahu pomalu oslabuje bezpečnost všech, soudí novinář Szántó
Mezi Izraelem a Palestinou bude klid jen těžko. „Obávám se, že navíc dochází k desintegraci palestinské samosprávy,“ vysvětluje zpravodaj České televize Jakub Szántó.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka