Nerozhodný papež, nebo mlčící bojovník v zákulisí? Role Pia XII. za druhé světové války

17. říjen 2019

Historikové specializující se na druhou světovou válku s napětím očekávají 2. březen 2020. Ten den Vatikán zpřístupní archivní materiály z doby úřadování Pia XII. – papeže, který stál v čele katolické církve v letech 1939 až 1958.

O pomyslném „pootevření“ vatikánských archivů rozhodl současný papež František, podle kterého se „církev historie nebojí“. Doufá také, že přispěje k objektivnímu historickému posouzení „skvělých momentů papeže Pia XII. i okamžiků velkých těžkostí a složitých rozhodování“.

Čtěte také

Vstřícný vůči nacismu?

Pius XII., občanským jménem Eugenio Pacelli (1876-1958), je už dlouho některými historiky a židovskými organizacemi obviňován, že se jen nerozhodně postavil proti nacistickému pronásledování Židů. Vytýkána je mu také přílišná vstřícnost k nacistickému Německu.

Vatikán přitom už řadu let upozorňuje, že Pius XII. osobně vedl nebo všemožně podporoval množství zákulisních aktivit, které naopak zachránily zástupy Židů před jistou smrtí. Jeho veřejných vystoupení, která by jasně odsoudila nacismus, ale není mnoho.

Například ve vánočním poselství z roku 1942 odsoudil válečné hrůzy a pošlapání norem mezinárodního práva; hovořil o utrpení statisíců lidí, které se děje jen kvůli jejich národní nebo rasové příslušnosti. Daleko více toho ale Vatikán pod vedením Pia XII. dělal neoficiálně.

Čtěte také

Zachránce Židů

„Spisovatel Pinchas Lapide připomíná, že papežskou diplomacií bylo zachráněno kolem 800 tisíc Židů, tedy více než zprostředkováním mezinárodních organizací, včetně Červeného kříže, anebo legendární misí švédského diplomata Raula Wallenberga. Sám papež chtěl údajně hlasitě protestovat proti bezpráví páchanému na Židech, ale ke zdrženlivosti ho vyzývali němečtí biskupové, kteří se obávali rozpoutání proticírkevních pogromů, i někteří židovští představitelé, například římský rabín,“ napsal historik Jaroslav Šebek.

„Kdyby byl Pius XII. antisemita, nebyl by pomohl židovské náboženské obci v Římě získat 50 kilogramů zlata, na něž si činil nárok šéf SS v Římě. Kdyby byl pro nacisty, nebyl by podal Angličanům informace o plánu německého odboje na atentát na Hitlera,“ napsal v roce 1999 francouzský jezuita Pierre Blet v knize Pius XII. a druhá světová válka v archívech Vatikánu.

Vnést světlo do argumentů obhájců i odpůrců Pia XII. se pokouší historik Michal Pehr v pořadu Portréty. Poslechněte si ho.

autor: David Hertl
Spustit audio

Související