Nějaký bazilišek radí vládě tak, aby se co nejvíc znemožnila, glosuje rozvolňování ředitel střední školy Radko Sáblík

21. květen 2021

Uvolňování protiepidemických opatření pokračuje. Od pondělí 24. května se například otevírá možnost ubytovávání v hotelích nebo penzionech. Vrací se ale i další studenti do škol – tentokrát středoškoláci, a to právě ve velmi hektickém období startujících písemných maturit. Školy proto musí studentům nižších ročníků plánovat alternativní program mimo třídy. „Je to nešťastné,“ komentuje rozhodnutí vlády ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia Radko Sáblík.

Čtěte také

„S určitou nadsázkou jsem říkal, že na vládě nebo na ministerstvu zdravotnictví funguje nějaký bazilišek, který jim dává nápady, aby se co nejvíc znemožnili,“ poznamenává ironicky.

A dodává, že nejde jen o písemné maturity, ale i o zkoušky ústní, které budou probíhat netypicky od úterý následujícího týdne.

Hosty byli:
Bára Kladivová, redaktorka, Český rozhlas
Jan Šuráň, prezident Českomoravského svazu minipivovarů
Radko Sáblík, ředitel Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia, spoluautor vzdělávací strategie do roku 2030
Štěpán Kubišta, ředitel Jatka78

Konec konců, nepovedený je podle Sáblíka i chystaný termín návratu vysokoškolských studentů do poslucháren – zrovna ve chvíli, kdy končí semestr a začíná zkouškové období. „Je to úsměvné,“ uzavírá.

Středoškoláci, kteří se mohou vrátit do škol v době maturit, budou plnit samostatné úkoly, jako je plnili dosud doma, anebo pro ně školy připraví náhradní program. Svým učitelům Sáblík doporučoval, aby studenty nezahltili v prvních týdnech písemkami.

Jak koronakrizi zvládají minipivovary? Proč ubytovací zařízení zdražují? A co bude k vidění v Azylu78? Odpovědi si poslechněte v audiozáznamu Speciálu Martiny Maškové a Jana Burdy.

Spustit audio

Související