Nechali jsme zdravotní desatero nazpívat. Je to nejúčinnější, říká o práci v Malawi epidemiolog Maďar
Epidemiolog a vakcinolog Rastislav Maďar věnuje velkou část svého času také konkrétní humanitární pomoci. Je zakladatelem československého sdružení International Humanity, které v roce 2015 otevřelo ve venkovské oblasti na východě Malawi nemocnici. Jaké to je, léčit přímo v Africe a pro změnu v roli pediatra?
„Děti jsou nejkomplikovanější pacienti, ale už jsem se naučil ty správné postupy. S dětmi to navíc umím, takže mě to těší... Péčí o děti si plním svůj sen a cítím se nejužitečnější, jak mohu být,“ říká v pořadu Leonardo Plus známý český epidemiolog.
Čtěte také
Se svým týmem léčí v nejodlehlejších oblastech světa, kde často nikdy nebyl běloch, natož lékař. „Nemají rádio, televizi, noviny, takže se učí jen od svých starších rodinných příslušníků. Takže to, co u nás o prevenci nemoci ví každé malé dítě, se oni neměli od koho dozvědět.“
Prevence šetří peníze na léky, které je pak možné využít jiným způsobem. „Proto se snažíme místní naučit, aby nekonzumovali jen kukuřici, protože je sice kalorická..., nasytí a zažene hlad, ale bohužel u dětí často vede k malnutrici.“
Afričané jsou velmi stateční. Nestěžují si, když musejí čekat hodiny v čekárně, jsou velmi vděční a neuvěřitelně odolní. I v tom je to velmi inspirující, že třeba patnáctiletá holčina má obrovský vřed přes polovinu nohy a přesto je schopna dojít 15 kilometrů pěšky a potom zase zpátky z naší nemocnice domů.
Rastislav Maďar
„Učíme je také, aby si zavlažovali místa kolem sebe, pokud mají k dispozici vodu z řeky, aby pěstovali a zalévali trávu v okolí, protože se tam hodně práší a tím pádem mají všichni projevy kašle.“
Čtěte také
Důležité je také poučit místní obyvatele o významu dostatečně hluboké latríny, protože jedině tak nedojde ke kontaminaci políček, na kterých pěstují plodiny.
„Třeba radíme, aby zbytečně nevstupovali do řeky, protože parazité se mohou zavrtat do kůže. Ale musíme jim dát alternativu: postavit hlubokou pumpovací studnu s betonovým ponkem na praní prádla.“
Čeští a slovenští lékaři také radí, aby místní lidé používali moskytiéry, a to i v suché sezóně. „Běžně se nám stává, že někam přijedeme na výjezd a prvních 18 z 20 dětských pacientů má malárii.“
Pokud si místní lidé moskytiéru nemohou dovolit, věnujeme jim jí, stejně tak když nemají na žádné bílkoviny, poskytneme jim startovací balíček a dáme jim výhonky manioku jedlého, aby si je mohli zasadit a zpestřit svůj jídelníček.
Rastislav Maďar
Důležité je, aby po sobě i uklízeli odpadky. „V nich pak stojí voda a v ní se množí komáři. Samozřejmě je učíme, aby si myli ruce a zakrývali si pusu, když kašlou.“
Zpěv a tanec, ideální vzdělávací prostředek
Lékaři dlouho zvažovali, jak dostat všechny tyto informace do místních komunit. „V naší nemocnici pošleme někoho do vestibulu a s tlumočníkem do jazyka chichewa jim hodiny přednáší a snaží se je tyto zásady naučit.“
Jako nejefektivnější metodu hodnotí Maďar to, že zadali desatero zdravotní prevence místním pěveckým sborům. „Na všech setkáních komunit zpívají a tančí rodinné sbory, které mají vlastní slova a vlastní choreografii.“
Poprosili jsme místní sbory, jestli by mohly nazpívat naše desatero. To také udělaly, takže když se komunita potká, tak ho slyší ve zpívané formě, tak jak jsou zvyklí. Když jim něco napíšeme, tak mnoho lidí je negramotných, piktogramy si zase vykládají různě. Ale když jim to odzpívají v místním jazyce, vliv našeho vzkazu je nejvýznamnější.
Rastislav Maďar
Od prvního příjezdu českých a slovenských lékařů v roce 2013 se situace v oblasti zásadně změnila. „Je to malý zázrak. Pomalu klesá počet místních pacientů, nejsou tak strašně velké návaly a těžké stavy jako otevřené vředy a dekompenzované epilepsie, protože najednou se místní lidé dostanou k léčbě.“
Ubývá prý také dlouhodobě zanedbaných stavů, které se často vyvinuly i z akutních banalit, jen dlouhodobou řadou komplikací.
„Nás to teď táhne zase do těch nejhorších oblastí, takže naši nemocnici bereme už jen jako základnu. Vyjíždíme, ať už ohlášeně, nebo neohlášeně, což je forma, kterou mám nejradši, protože všude, kam přijedeme, se najdou pacienti, a často ti nejhorší, kteří by do nemocnice nedojeli,“ shrnuje Rastislav Maďar.
Související
-
Pozor na šarlatány, kteří slibují, že kmenovými buňkami vyléčí všechno, varuje biolog Petr
Největší naděje se dnes vkládají do kmenových buněk, které umějí zahájit léčivé a opravné procesy orgánů. Host: biolog Jaroslav Petr. Moderuje: Markéta Ševčíková.
-
Pod kůží jsme všichni Afričani. Světlá pleť je poměrně nedávná mutace, říká biolog a teolog Vácha
Má dnešní genetika odpověď na otázku „kdo je člověk“? Existuje gen zla, násilí a agresivity? Pokud ano, zbavuje nás to odpovědnosti za naše činy? Moderuje Eva Hůlková
-
Divili byste se, jaké nemoci čekají na české turisty i v jižní Evropě, říká epidemiolog Maďar
Rastislav Maďar z Lékařské fakulty Ostravské univerzity poradí, na co si dát v exotických destinacích pozor. Moderuje Andrea Skalická.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.