Proočkovanost klesá na základě fám ze sociálních sítí. Vracíme se o desítky let zpět, varuje vakcinolog Maďar

26. září 2019

Vloni u nás chřipkou onemocněl necelý milion lidí. Zbytečně, protože této nepříjemné nemoci se dá předejít očkováním. Nejen o chřipce hovoří host Leonarda Plus, epidemiolog a vakcinolog Rastislav Maďar.

Rastislav Maďar

„Chřipka má statisticky největší počet obětí ze všech infekčních nemocí. Navíc čísla mluví jen o přímých obětech, ale virus daleko víc lidí zabíjí nepřímo,“ upozorňuje lékař.

Stává se tak tehdy, kdy virus napadne organismus starého nebo chronicky nemocného člověka a tzv. dekompenzuje základní nemoc. „Tedy nemoc srdce, ledvin, dýchacích cest nebo i cukrovku tak, že se nepodaří pacienta vrátit do normálu a ten s latencí několik týdnů či měsíců podlehne své nemoci, která do té doby byla dobře kompenzována.“

Počet přímých a nepřímých obětí chřipky dosahuje u nás přibližně 2 tisíce osob ročně, a to je skutečně vysoké číslo.
Rastislav Maďar

Virus chřipky je nejnebezpečnější pro nejmenší děti, těhotné ženy, osoby s oslabenou imunitou a starší. „Starý člověk má sníženou výkonnost imunitního systému a jeho schopnost vypořádat se se závažnou infekcí je o dost nižší.“

„Děti nejen že mohou onemocnět závažnou infekcí, ale jsou také výborní přenašeči viru chřipky. Osoby s oslabenou imunitou a malé děti vylučují virus chřipky mnohem déle než zbytek populace, dokonce až několik týdnů. Mohou tedy být zdrojem nákazy pro své okolí a mohou nakazit rizikové osoby kolem sebe, třeba dědečka nebo babičku.“

Čeští senioři a chronicky nemocní jsou proočkováni mezi 20 a 30 %. „To je víc než celostátní průměr. U nás byla dlouhodobě proočkovanost celé populace kolem 5 %, v poslední době se to trochu zvedlo.“

Velkou Achillovou patou je naprosto tristní proočkovanost našich zdravotnických pracovníků, kteří by měli jít příkladem. Je smutné, když se tak děje kvůli nějakým laickým fámám, které také šíří některé sestřičky a lékaři. Zbytečně pak nákazu přenášejí na své pacienty.
Rastislav Maďar

„V USA se očkuje dobrovolně drtivá většina zdravotníků, některá zařízení to mají dokonce povinné, aby pak mohli jejich pracovníci vstoupit do kontaktu s pacientem,“ připomíná Maďar.

Čtěte také

A přitom zprávy o škodlivosti vakcín jsou prý neopodstatněné. „Velká část naší společnosti se bojí exotických a importovaných nákaz, každý se tady bál například eboly, která se ale přenáší dotykem s nakaženým. Chřipkou ale může jeden člověk nakazit například v letadle velké množství lidí.“

„Ať už se kolem chřipky šíří jakékoliv mýty a pověry, nejnebezpečnější je, když je vyřkne zdravotník. Laik potom neví, nezná složení vakcíny, ale zdravotníka berou jako odbornou autoritu... A potom takového člověka už někdo jen velmi těžko přesvědčí, že se není čeho bát.“

Ve vakcinaci jsme byli globálním lídrem

Kdyby lidstvo zasáhla pandemie chřipky, následky by byly kvůli dopravní propojenosti světa závažné. „Dnes cestuje nejvíc lidí v historii lidstva do zahraničí. Šíření chřipky kapénkovou infekcí by tedy bylo velmi jednoduché a velmi rychlé,“ odhaduje lékař.

Vývoj vakcíny navíc trvá obvykle několik měsíců a tvorba dostatečných zásob ještě déle. „Takže bychom se mohli dostat do situace, kdy by byly ohroženy minimálně desítky milionů lidí. Ale pandemie je také sledem náhodných událostí.“

Například v zemích severní Ameriky se dobrovolně nechává očkovat asi polovina Američanů, v jiných zemích se ze standardní části populace očkuje 20 až 30 %. My se pohybujeme s proočkovaností na úrovni balkánských zemí a Kazachstánu.
Rastislav Maďar

A přitom Česká republika v rámci vakcinologie, hygieny a epidemiologie vždy byla globálním lídrem. „Byli jsme první země, která ze svého území vymýtila přenosnou dětskou obrnu, měli jsme po desetiletí vysokou proočkovanost. Hráli jsme i významnou úlohu v eradikaci pravých neštovic.“

„Najednou nám proočkovanost jen na základě fám ze sociálních sítí a internetu klesá. Byli jsme bohužel vyňati ze seznamu zemí, kde se nevyskytují spalničky... Také v černém kašli jsme se vrátili o desítky let zpět… To nás rozhodně mrzí i za naše kolegy, kteří celou svou kariéru obětovali tomu, aby se situace u nás zlepšila,“ shrnuje Rastislav Maďar.

Jaké vlastnosti má virus chřipky? Podaří se nám někdy udržet krok s chřipkou? Jaké složení má letošní vakcína? Poslechněte si celé Leonardo Plus s Rastislavem Maďarem!

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.