Nedůvěra v očkování je pseudoinformovanost, říká náměstek ministra zdravotnictví Prymula

19. září 2018

Víc než čtyřicet tisíc případů spalniček se objevilo v Evropě v první polovině roku 2018. Informovala o tom Světová zdravotnická organizace. Je to důsledek šířící se nedůvěry v očkování?

Poslední velký výzkum provedla organizace Vaccine Confidence Project v roce 2016. Podle její zprávy nevěřilo vakcínám 40 % Francouzů, 36 % obyvatel Bosny a Hercegoviny nebo 25 % Řeků a Ukrajinců.

V těchto zemích je výskyt spalniček obecně o něco vyšší. Konkrétně na Francii letos připadá zatím přes 2,5 tisíce případů a na Ukrajině dokonce skoro 30 tisíc.

Stav v Česku dobře dokládá výzkum agentury STEM/MARK z letošního roku. Podle něj více než 90 % Čechů souhlasí se zachováním povinného očkování. Ale také více než tři čtvrtiny lidí ví o údajné škodlivosti vakcín, polovina z nich z internetu.

Osobně myslím, že to je pseudoinformovanost, zejména na sociálních sítích, kde se rozjely obrovské diskuze na téma, jestli má očkování vůbec smysl.
Roman Prymula

Letošní počty výskytu spalniček u nás jsou kolem 160 případů. I proto lékaři dlouhodobě upozorňují na dezinformace mezi pacienty a rodiči.

A nejen ti, zaznívá i hlas náměstka ministra zdravotnictví a bývalého předsedy České vakcinologické společnosti Romana Prymuly. Ten vidí nebezpečí hlavně v sociálních sítích.

„Je tady vysoké procento osob, které považují očkování za něco nesmyslného, co nepřináší žádný benefit,“ uvedl náměstek.

Martina Suchánková, předsedkyně organizace Rozalio, která sdružuje kritiky současného českého modelu plošné vakcinace, vysvětlila, že rodiče obecně nezpochybňují smysl vakcinace.

Rodiče se díky internetu snáz dostanou k informacím o potenciálních rizicích vakcín a zároveň mají pocit, že lékaři na jejich obavy nereagují. Pacienti nebo rodiče se tak cítí nevyslyšeni, což zvyšuje nedůvěru v celý systém.
Martina Suchánková

Přesto případů, kdy došlo po podání vakcíny ke komplikacím, je podle náměstka minimum. „Z dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv je evidováno kolem 1300 hlášených nežádoucích účinků u všech vakcín dohromady.“

„Když to přepočteme na mnoho set tisíc dávek, které jsou vyočkovány, tak to opravdu není žádné dramatické číslo. Naprostá většina jsou teplotní reakce a záležitosti, které vedou k úplnému uzdravení,“ ujistil Prymula.

Ministerstvo zdravotnictví plánuje spustit edukační portál, který bude rodiče informovat o tom, jak vakcíny fungují a co všechno vůbec očkování obnáší. Úřad také připravuje vyhlášku, podle které bude možné odškodnit případy, kdy pacient na očkování zareagoval extrémně špatně.

autoři: Ondřej Novák , oci
Spustit audio

Související