Napětí v Kosovu vytvářejí sami kosovští i srbští političtí lídři. V jejich službách jsou extremisté i šovinisté
Novináři srbské i albánské národnosti se veřejně postavili za majitele kavárny v kosovském Zvečanu, který jim během nepokojů dovolil ukrýt se v jeho lokále. Teď se na něj valí urážky a nařčení, podle kterých je zrádcem. Rádio Svobodná Evropa připomíná, že Zvečan se stal jedním z ohnisek nové vlny napětí na severu Kosova, kde větší část populace tvoří národností Srbové.
Srbové se 29. května při protestech ve Zvečanu střetli s jednotkami KFOR: několik desítek lidí bylo zraněno, a to včetně vojáků mírové mise. Napětí vyvolalo zvolení nových starostů měst na severu Kosova.
Čtěte také
Vzhledem k tomu, že nejvýznamnější političtí zástupci srbského etnika volby bojkotovali, do čela se na několika místech s většinově srbským obyvatelstvem dostali jejich konkurenti albánské národnosti.
Majitel kavárny Mladen Petrović je Srb, po střetech protestujících s členy mise KFOR se stal terčem kritiky na sociálních sítích. V jednom kanále na Telegramu ho kromě jiného nazvali zrádcem za to, že v lokále obsloužil novináře, kteří pracují pro albánská média.
Rádiu Svobodná Evropa se nepodařilo zjistit, kdo je na Telegramu „Slavonski medved“ – je to ale jeden z mnoha kanálů, který zveřejňuje obsah v srbském jazyce, je výrazně prorusky zaměřený a často vyjadřuje podporu ruské invazi na Ukrajině.
Novináři v ohrožení
Výhrůžky a invektivy, kterých se na sítích dostalo majiteli kavárny, odsoudilo Sdružení novinářů Kosovo i Nezávislé sdružení novinářů Srbska.
Petrović popsal, že ten den prošlo kavárnou několik set lidí. Bylo mezi nimi mnoho novinářů, kteří pokrývali vypjaté dění na severu Kosova. Přišli se k němu osvěžit a on obsloužil všechny bez ohledu na to, pro jaké médium pracovali nebo jaké byli národnosti.
Čtěte také
Když se situace vyostřila, část lidí z kavárny vyběhla. V první chvíli udělal totéž i její majitel z obavy o vlastní bezpečí. Když se situace uklidnila, vrátil se do podniku, ve kterém zůstali ukrytí srbští i albánští žurnalisté.
Když chtěl Petrović lokál zavřít, zeptal se srbských demonstrantů, co má dělat. Prý mu řekli, že může v klidu odejít a že se jeho albánským hostům nic nestane. Majitel pak doprovodil novináře k autům.
Slova Mladena Petroviće potvrzují žurnalisté, kteří tam zrovna byli. Novinářka jednoho prištinského média v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa popsala, že majitel kavárny ji i další kolegy nechal v podniku celé hodiny. Když se začalo stmívat, nabídl se, že je doprovodí na místní policejní stanici nebo k jejich automobilům.
Novinářka také popsala, že se demonstranti pokusili ji i další albánské žurnalisty napadnout, když chtěli z kavárny vyjít. Rozbili přitom jednu z výloh podniku.
„To, co se teď panu Petrovićovi děje, je výzva k lynčování, a to musí okamžitě přestat,“ hodnotí situaci další novinářka z Bosny a Hercegoviny.
Čtěte také
Předseda Nezávislého sdružení novinářů Srbska Željko Bodrožić ocenil postup majitele kavárny.
Podle něj se komunikace a solidarita mezi srbskými a albánskými novináři stala terčem extremistů, kteří usilují o vyvolání konfliktu. Nenávist, se kterou se teď kavárník setkává, vnímá jako odraz napjaté atmosféry, kterou vytvářejí kosovští i srbští političtí lídři.
Bodrožić se také opřel do toho, jakou roli hraje v celém konfliktu srbská vláda. V jejích službách jsou podle něj extremisté a šovinisté, kteří jsou nebezpeční pro celou srbskou společnost.
Zejména pro Srby v Kosovu, ze kterých většina touží po životě v míru. Majitel kavárny podle něj lidem ukázal, jak by země doopravdy měla vypadat, uzavírá komentář.
Celý Svět ve 20 minutách najdete v audiozáznamu. Připravili Jakub Rerich a Tea Veseláková.
Související
-
Putina ukrajinská protiofenziva evidentně děsí, myslí si britský plukovník ve výslužbě
Vladimir Putin má panickou hrůzu z ukrajinské protiofenzivy. Nic o ní neví, ale je mu jasné, že jestli bude úspěšná, jsou jeho dny sečteny.
-
Čeká nás vlna veder? Britští vědci varují Afghánistán, Střední Ameriku, Čínu i Německo
Afghánistán, Papua-Nová Guinea a země Střední Ameriky patří mezi regiony nejvíce ohrožené nebývalým horkem v kombinaci s rostoucím počtem obyvatel.
-
Neschopnost světa zastavit emise je naše zaprodaná budoucnost, tvrdí šéfka organizace z Tichomoří
Ve středu byla přijata rezoluce OSN, která by měla usnadnit vyvození právní odpovědnosti zemí za selhání při řešení klimatické krize.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.