Jak se mluví o útoku na Trumpa. Narativ utvářely post miliardáře Muska a konspirační teorie

21. červenec 2024

Pravicově orientovaná podnikatelská komunita, včetně miliardáře Elona Muska, využila svého vlivu na sociální síti X k podpoře Donalda Trumpa a podnítila příběhy a nepodložená tvrzení o sobotním útoku na amerického exprezidenta. Všímá si toho deník Washington Post.

Při pokusu o atentát na Trumpa útočník zabil jednoho člověka v davu a další dva těžce zranil. Republikánský politik, který se o dva dny později oficiálně stal stranickým kandidátem na prezidenta, utrpěl zranění ucha.

Krátce po střelbě se začala množit tvrzení vlivných podnikatelů s velkým počtem příznivců. To pomohlo ovlivnit směřování celé sociální sítě X. Její majitel Musk Trumpa podpořil a právě jeho příspěvek zaznamenal nejvíc reakcí ze všech příspěvků na síti X, které s pokusem o atentát souvisely.

Čtěte také

Graham Brookie, viceprezident Atlantic Council pro technologické programy a strategii, má za to, že tento politický moment znamená návrat platformy X na výsluní. Poté, co ji koupil Musk, totiž zaznamenala exodus levicově orientovaných uživatelů.

Musk se po atentátu vrátil k tomu, co poslední dobou říká často, a z narušení bezpečnosti na Trumpově sjezdu obvinil snahy tajných služeb o diverzitu, rovnost a začlenění. V příspěvku, který zhlédlo téměř 70 milionů uživatelů, Musk označil jednání tajné služby za „nekompetentnost, nebo úmysl“ a vyzval vedení agentury k rezignaci.

Muskův kolega, rizikový investor Shaun Maguire, později napsal, že střelec bude téměř jistě odhalen jako člen levicové skupiny antifa, aniž by své tvrzení podepřel jakýmkoliv důkazem.

Úřady identifikovaly útočníka jako dvacetiletého Thomase Matthewa Crookse z Bethel Parku v Pensylvánii. Podle záznamů o volebním statusu byl registrován jako republikán, doplňuje Washington Post.

Konspirační teorie

Deník si všímá, že konspirační teorie se po pokusu o atentát začaly tvořit na levé i pravé části politického spektra. Objevila se tvrzení, že Trump celý incident fingoval, aby získal popularitu. Někteří zastánci krajní pravice zase obvinili prezidenta Joea Bidena, že nařídil útok na svého politického rivala.

Čtěte také

Ke konspiračním teoriím se přidali i zvolení politici. Republikánský reprezentant Mike Collins napsal na sít X, že Joe Biden poslal rozkazy. Příspěvek nasbíral více než 4 miliony zobrazení. Politik později vyzval šéfa Bílého domu, aby čelil obvinění z podněcování atentátu.

Někteří uživatelé obviňovali z útoku militantní antifašisty, jiní vymýšleli složitá vysvětlení zahrnující takzvaný deep state a jiné tajemné démony. Několik účtů podporujících nadvládu bílé rasy vedlo na síti X online diskusi o tom, že se Židé pokusili zavraždit Trumpa.

„Incidenty politického násilí plodí konspirační teorie a falešná vyprávění, když se lidé snaží událost překroutit tak, aby vyhovovala jejich různým záměrům,“ říká Megan Squireová, zástupkyně ředitele pro analýzu dat v rámci projektu Southern Poverty Law Center's Intelligence Project.

Podle odborníků celou situaci zhoršuje současné politické prostředí, ve kterém se Američané stále častěji nemohou shodnout na společném souboru faktů a stále častěji se pohybují v alternativních realitách, uzavírá Washington Post.

Poslechněte si i další analýzy: Čínští představitelé se potýkají s mizernými údaji o hospodářském růstu. Evropská unie je pro Vladimira Putina větší hrozbou než NATO. Evropa sleduje švédský model branné povinnosti, aby vyřešila nedostatek vojáků. Co získá lidstvo návratem na Měsíc?  

Spustit audio

Související