Ruský útok na kyjevskou dětskou nemocnici nebyl omyl, ale strategie, tvrdí politolog Trad
Zpráva z Kyjeva o útoku na ukrajinská města 8. července, kdy rakety zasáhly i zdravotnickou infrastrukturu, včetně největší ukrajinské dětské nemocnice, byla šokující, ale nikoli překvapivá. Ruské útoky na nemocnice nejsou neúmyslné. Jsou součástí strategie, kterou Moskva zavedla už dříve, konstatuje politolog Ruslan Trad z Digital Forensic Research Lab institutu Atlantic Council se sídlem v Bulharsku v analýze pro ruský opoziční server Moscow Times.
Útoky na nemocnice jsme už zažili po ruské intervenci do Sýrie v roce 2015. Jestli se situace na Ukrajině nezmění, bude ruská armáda zřejmě syrskou taktiku používat i nadále. Rusko vyslalo armádu na pomoc režimu prezidenta Bašára Asada ve chvíli, kdy se syrští povstalci nacházeli jen několik kilometrů od prezidentského paláce v Damašku.
Moskva si v Sýrii upevnila pozice a vybudovala nové základny, které jsou dodnes aktivní. Sehrály významnou roli při stabilizaci syrského režimu a vytlačení povstalců z řady oblastí země.
Čtěte také
Budování ruských a íránských pozic v Sýrii trvalo tři roky a doprovázelo je ničení a civilní oběti. Teď je ruské spojenectví s Teheránem opět aktivní i na Ukrajině, kde íránské bezpilotní letouny bombardují civilní infrastrukturu.
Od roku 2015 do února 2022 využívaly ruské síly syrské území ke třem hlavním účelům: k vytvoření předmostí pro vojenské operace v jiných oblastech, například v Libyi, k posílení vojenských a politických pozic ve Středomoří a k testování zbraní.
Prezident Vladimir Putin tehdy hrdě prohlásil, že Rusko v Sýrii úspěšně vyzkoušelo přes 200 zbraní. Některé tyto rakety a střely teď používá na Ukrajině a ruská armáda zase posílá zbraně, jichž se zmocní na ukrajinské frontě, do Sýrie a Íránu k výzkumu.
Útoky na nemocnice
Rusko si v Sýrii vyzkoušelo i útoky na nemocnice a teď je opakuje na Ukrajině. V Sýrii toto bombardování vyřadilo z provozu skoro 90 procent zdravotnické infrastruktury a v Damašku a Aleppu byly zničeny celé čtvrti.
Podobností s válkou na Ukrajině je mnoho; ruská armáda už několik měsíců používá strategii destrukce, kterou několik let vyvíjela v Sýrii.
Čtěte také
Pustošení civilní infrastruktury bude pokračovat, protože je to ruský způsob vedení války.
S událostmi na frontě souvisí i brutalita. Postup Ruska v oblasti Charkova se ale zastavil a Rusové nepostupují podle plánu ani na východní Ukrajině. I když má ukrajinská armáda problémy, především nedostatek lidí a zbraní, většinu ruských útoků odráží.
Rusko diplomaticky podrželo Asadův režim poté, co Damašek nasadil proti vlastním občanům chemické zbraně, a začalo útočit na nemocnice a další důležitou infrastrukturu, aby podlomilo morálku povstaleckých sil a rozehnalo je.
Totéž dnes dělá na Ukrajině a počíná si obzvlášť brutálně, když válka nejde podle plánu. Moskva ví, že Ukrajina potřebuje další systémy protivzdušné obrany, a této slabiny využívá.
Ruská strategie
Západní spojenci Kyjeva však navzdory hrozivým lidským ztrátám dál brání ukrajinské armádě v úderech na ruskou vojenskou infrastrukturu. Je to chyba, píše politolog.
Bez povolení protiútoků na ruské území jsou všechny bezpečnostní smlouvy a podpora bezcenné a útoky jako ten pondělní budou pokračovat bez vážných následků pro Moskvu. Ničení nemocnic a další infrastruktury nepřestane ani v případě jednání.
Cílem invaze na Ukrajinu bylo obsadit a zužitkovat území, které Rusko považuje za své, a ne sedět u stolu a mluvit. Útoky, jako byl ten na dětskou nemocnici v Kyjevě a zdravotnické středisko v Dnipru, jsou součástí této strategie.
Nerozhodným ukrajinským spojencům by měly připomenout, že Kyjev naléhavě potřebuje vojenskou podporu a ochranu vzdušného prostoru, zdůrazňuje bulharský analytik Ruslan Trad v komentáři pro server Moscow Times.
Poslechněte si i další témata Světa ve 20 minutách. Co znamená vítězství francouzské levice pro Evropu? Vysoká hra patriotů: Orbán přechází do útoku. Uvolnění poměrů v Íránu nelze od nového prezidenta čekat. A v sídle britského premiéra se poprvé v historii světí šábes.
Související
-
Nechybí jim noha, ale frontová linie. Ukrajinka vrací život vojákům, kteří se odmítají vzdát
Unikli smrti. Superhrdinové. Miny jim vzaly část těla, ne lásku k jejich zemi. Ukrajinští váleční veteráni.
-
Selhali Zelenského bodyguardi? Ukrajinistka o atentátu na prezidenta a ruské úchylce na data
Zmařený atentát na prezidenta Ukrajiny. Jak k němu mělo dojít a kdo ho měl spáchat? Jak moc leží Zelenskyj Rusům v žaludku a co kdyby ho Ukrajinci neměli?
-
Klíč k její cele drží Kreml. Jediná možnost je výměna vězňů, říká manžel uvězněné novinářky z Prahy
V Praze je doma, v Kazani ve vězení. Alsu Kurmaševová. Novinářka Rádia Svobodná Evropa. Proč ji Rusové loni zatkli a už nepustili? Máme o ní aspoň nějaké zprávy?
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.