Moskevský puč

18. listopad 2021

V srpnu roku 1991 se skupina konzervativních komunistů pokusila vzít do svých rukou vedení Sovětského svazu. Jejich neúspěšný puč je námětem dnešního dílu cyklu Třicet let poté. 

Sovětské politbyro chtělo zastavit reformy M. S. Gorbačova a pučem přerušit pokus o demokratický vývoj země. Cílem převratu bylo udržet Sovětský svaz jako velké impérium, které bylo ohroženo státním aktem, který byl nasměrován na 20. srpna 1991.

Čtěte také

Záměr se nezdařil a puč trval necelé tři dny. O pět měsíců později se Sovětský svaz rozpadl. Na Krymu trávil dovolenou Michail Sergejevič Gorbačov se svou rodinou.

Večer 18. srpna ho navštívila skupina lidí vedených šéfem prezidentova aparátu Valerijem Boldinem a vyzvali ho, aby se vzdal pravomoci. Gorbačov měl pověřit řízením země viceprezidenta Gennadije Janajeva a podepsal dekret o výjimečném stavu. Tento návrh však odmítl a zůstal další tři dny v nucené internaci. Víc objasní Libor Dvořák.

Poslechněte si celý díl v audiozáznamu. 

autor: Lenka Kopecká
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.