V dubnu 1991 se střílelo před iráckou ambasádou. Následovalo vyhoštění čtyř lidí

10. květen 2021

Po válce v Zálivu povstali iráčtí Kurdové proti režimu Saddáma Husajna. Vzpoura byla tvrdě potlačena a mnoho Kurdů prchalo ze země – například do Turecka nebo Íránu. Na podporu svého národa přicházely před irácké ambasády v Evropě místní Kurdové, a žádali odsouzení genocidy i samostatný Kurdistán.

Čtěte také

Dne 4. dubna 1991 přišlo před iráckou ambasádu v Praze pět studentů, kteří chtěli předat velvyslanci petici Svazu kurdských studentů v ČSFR, dalších několik desítek demonstrantů čekalo opodál.

Z budovy velvyslanectví ale vyběhlo několik ozbrojených zaměstnanců, kteří na studenty několikrát vystřelili. Sice nebyl nikdo zraněn, ale československá vláda v reakci na tento incident vyhostila pro nepovolené ozbrojování čtyři pracovníky ambasády.

Demonstrace před iráckým velvyslanectvím ale neskončily, v reakci na některé geopolitické události probíhají dodnes, upozorňuje Filip Sommer z Asociace pro mezinárodní otázky.

Poslechněte si celý díl série 30 let poté Zuzany Markové. 

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.