Jan Bednář: V Perském zálivu roste napětí, mezinárodní dopravu je třeba chránit

Napětí v Perském zálivu roste (ilustrační foto)
Napětí v Perském zálivu roste (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Mezinárodní napětí kolem Íránu má další pokračování. Nejnovější incident, k němuž došlo ve středu na okraji Perského zálivu, v Hormuzském průlivu, určitě není jen problémem dvou zemí, jichž se bezprostředně týká, Británie a Íránu, ale naléhavě připomíná celému okolnímu světu, že napětí v této oblasti trvá a mohlo by mít vážné následky.

Co se vlastně stalo? Tři menší ozbrojené lodě elitních íránských revolučních gard, které se běžně pohybují v této oblasti, se neúspěšně pokusily zadržet britský tanker, který proplouval Hormuzskou úžinou.

Jan Fingerland: Trump překvapil vynalézavým plánem

Americký prezident Donald Trump koncem června podepsal další sankce proti Íránu

Kdo se chce bezpečně plavit, měl by pro to něco udělat. Na této prosté logice je založen zatím poslední plán Donalda Trumpa. S tím, že americký prezident tím možná sleduje i své vlastní cíle.

Íránci podle Londýna nařídili tankeru, který se pohyboval v mezinárodních vodách, aby změnil kurz a zastavil v nedalekých vodách Íránu, avšak tento záměr vzápětí překazila fregata britského vojenského námořnictva, která tanker v nevelké vzdálenosti doprovázela. Britská fregata namířila na íránské lodě zbraně a vyzvala je, aby se stáhly, což ony učinily a tím incident de facto skončil.

Je to ale nebezpečný incident a nemusel skončit dobře, kdyby zrovna britská fregata nebyla nablízku nebo kdyby se Íránci pak zachovali jinak. S naléhavou inciativou chránit mezinárodní dopravu v Perském zálivu přišly v minulých dnech Spojené státy a nejnovější incident jen znovu potvrzuje, že něco takového je nutně zapotřebí.

Revoluční gardy stupňují napětí

Možná se něco podobného dalo očekávat. Minulý týden totiž zadržely právě britské úřady u Gibraltaru na jihu Pyrenejského poloostrova pro změnu íránský tanker, který podle Londýna převážel ropu do Sýrie v rozporu se sankcemi Evropské unie. To samozřejmě Írán velmi popudilo a vrchní velitel íránského námořnictva to komentoval slovy, že Británie a USA toho budou litovat a naznačil jakousi blíže neurčenou odvetu.

Jan Fingerland: Íránci ani Evropané Trumpa nechtějí, ale potřebují

Donald Trump

Írán přestal dodržovat další část dohody o svém jaderném programu. Vypadá to, jako kdyby epochální mezinárodní ujednání nevydrželo ani tři roky. Nebo ano?

Britská ministryně obrany Penny Mordauntová po zásahu pochválila posádku britské fregaty a poděkovala královskému námořnictvu, ale britská vláda zároveň zdůrazňuje, že nechce stupňovat napětí v této oblasti. „Jsme tímto činem velmi znepokojeni a vyzýváme íránské úřady, aby zmírnily napětí v regionu,“ uvádí se v prohlášení britské vlády.

Analytik BBC pro záležitosti obrany Jonathan Marcus považuje za obzvlášť varovné už to, že v íránském vojenském systému zřejmě existují elementy – jako jsou námořní oddíly revolučních gard – které neváhají stupňovat napětí a vyvolávat provokace.

Jan Bednář

Britská vláda je teď postavena před otázku, zda posílit vojenskou přítomnost v oblasti v zájmu zajištění bezpečnosti dopravy anebo žádné další vojenské lodě do této oblasti neposílat, aby nevznikalo nové napětí. Nejde ovšem jen o Británii, nýbrž o všechny země, které z této oblasti dovážejí ropu.

Moskva i Peking vyzývají ke zdrženlivosti a nejspíš bude muset v dohledné době dojít k nějakému mezinárodnímu jednání a pokusu nalézt přijatelné řešení.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Související