Miláčka strany Sergeje Kirova nechal zavraždit sám Stalin. Po politické vraždě nechal zveřejnit dvě verze atentátu
Velký stalinský teror začal 1. prosince 1934 zavražděním leningradského stranického tajemníka Sergeje Kirova. Stalin, který byl ideový strůjce jeho vraždy, mu říkal „miláček strany. Za několik dní byly krátce po sobě uveřejněny dvě verze pozadí atentátu.
Čtěte také
Nejprve to měli být bělogvardějci, po zastřelení stovky teroristů, působících údajně ve službách emigrace, se objevilo nové vysvětlení: odpovědnost za vraždu nese trockistickozinověvovská opozice.
Život a především smrt Sergeje Kirova připomene repríza pořadu z cyklu Politické vraždy, připravil publicista Libor Dvořák.
Na webu poslouchejte jen do 10. prosince 2023.
Související
-
Paranoidní způsob uvažování se za zdmi Kremlu snad dědí, myslí si historik Smetana
„Do hlavy Vladimira Vladimiroviče nikdo nevidíme. Je to osobnost, která se nepochybně vyvíjí, a paranoidní rysy jeho uvažování nabývají na síle,“ říká historik Vít Smetana.
-
Car, Stalin, nebo Putin? Neexistující Sovětský svaz by měl už sto let
30. prosince 2022 si připomínáme sto let od zrodu Sovětského svazu, tedy obřího soustátí, ale ještě spíš koloniální říše, která se stala hlavním vítězem 2. světové války.
-
Michail Suslov. Komunistický ideolog, kterého potřebovali Stalin, Chruščov i Brežněv
Jak se stát nepostradatelným pro moskevské diktátory? Ve druhé polovině 20. století stačilo Michailu Suslovovi znát všechny „svaté“ texty Marxe a Lenina a umět je vykládat.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.