Michal Komárek: Dost bylo Prymuly! Vzhůru do Chorvatska!
„Sedíme metr od sebe, a je to dál než do nebe,“ zpívala Hana Hegerová. A mě k tomu napadá koronavirové doplnění: „A míň je cesta do pekla.“
Zhruba pět týdnů se vláda odvolávala na názor epidemiologů a chválila se za zavedení přísné karantény. Nyní se rozhodla pro rychlý návrat k „normálu“ a novým zaklínadlem se stala Nejvyšší Trojice: Roušky – rozestupy – mytí rukou.
Trochu se tak podobáme Edmondu Dantésovi, který v pevnosti If skandoval jména svých nepřátel. My opakujeme roušky – rozestupy – mytí rukou. A zdi věznice se pomalu začínají rozestupovat.
Co čeká venku? Nikdo neví
Čtěte také
Každý den můžeme v médiích bez problémů najít zcela protichůdné názory odborníků na to, jestli a v jaké síle může udeřit druhá vlna epidemie. Pokud se vůbec v něčem odborníci shodnou, tak snad jen v tom, že toho o koronaviru víme stále příliš málo.
V tomto ohledu je trochu nespravedlivé obviňovat politiky, že přestali dbát na rady epidemiologů a ustoupili tlaku lobbistů a strachu z ekonomické krize. Přestali jen dbát na rady části odborníků. Těch přísných a skeptických. Rozhodli se přiklonit k radostnějšímu výhledu a část expertů prostě nyní berou jako příliš velké škarohlídy. Dost bylo Prymuly! Vzhůru do Chorvatska!
Postačí nám roušky – rozestupy – mytí rukou.
Otázkou je, jestli politici dobře rozumí svému národu. A fotografie z otevřených hobbymarketů, odběrných míst v rámci velkého testovacího průzkumu nebo farmářských trhů napovídají, že spíš ne.
Čtěte také
Představa, že v této zemi postačí nahradit jasně formulované příkazy a zákazy pouhým doporučením, je totiž možná ještě méně zdůvodněná než jakékoli opatření v boji s pandemií.
Postačí? Nevíme. Může to dopadnout zle. Ale také nemusí. Uvidíme.
Je to dost odpovědné a promyšlené? Těžko říct. Možná to víc nejde.
Možná je zaklínadlo roušky – rozestupy – mytí rukou symbolem toho, že současná informační společnost se v tom podstatném příliš neposunula od základní Sokratovy teze: Vím, že nic nevím.
A tak sedíme metr od sebe. A je to dál než do nebe.
Autor je šéfredaktor internetového časopisu Česká škola
Související
-
WHO má problém nejen s Trumpem, ale prohrává i boj o roušky, píše slovenský deník SME
Češi a Slováci vyhráli nad Světovou zdravotnickou organizací doslova ideologický spor. Koronavirovou krizi z perspektivy obou národů komentuje slovenský deník.
-
Iva Pekárková: Proč jsou roušky důležité
Přes velkou snahu se mi nepovedlo dopátrat důvěryhodných údajů, které by poukazovaly na to, že plošné nošení podomácku vyrobených roušek zpomaluje šíření infekce virem.
-
Autista nechápe, proč by měl mít na ústech nějaký kus látky. Proto prosba o výjimku, říká Třešňák
Nošení roušky může být nepřekonatelnou překážkou jak pro lidi s poruchou autistického spektra, tak i pro ty s psychiatrickou diagnózou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.