Merkelová se v Davosu vymezila vůči USA. Vyzdvihla multilateralismus i nutnost kompromisů

Německou kancléřku Angelu Merkelovou už dnes mnozí považují za zkrachovalou političku, a to kvůli jejímu rozhodnutí znovu nekandidovat do čela Křesťanskodemokratické unie CDU a v budoucnu ani do vedení spolkové vlády.

Německý týdeník Der Spiegel si ale všímá političčina rázného vystoupení na ekonomickém fóru v Davosu, kde tento týden vyjádřila podporu mezinárodní spolupráci a také se ohradila proti Spojeným státům.

Lukáš Kovanda: Trump letošní Davos vynechává, bude mu ale hodně pískat v uších

Donald Trump

Letošní Světové ekonomické fórum v Davosu, které se koná tento týden, se musí obejít bez účasti osoby, o níž se tam bude bezesporu nejčastěji diskutovat.

Magazín začíná své líčení u Bjørna Johannssona, který je takzvaným lovcem mozků. Tento Nor žijící ve Švýcarsku má na Merkelovou jasný názor.

„Vždycky jsem ji obdivoval. Vždyť vedla Evropu. Ale postupem času, poté, co se rozhodla znovu nekandidovat do čela CDU a na kancléřský post, se pro mě stala zkrachovalou osobností. Kdyby mě požádala o radu, řekl bych jí, aby zavčasu odstoupila,“ má jasno Johannsson.

Živí se hledáním špičkových manažerů pro velké společnosti, a proto má zkušenosti s kariérními vzestupy a pády. Jeho prizmatem pracovní dráha Merkelové skončila a od jejího vystoupení před hospodářskou elitou ve Švýcarsku vlastně nemusel nic očekávat. Der Spiegel ale podotýká, že když se kancléřka objevila na pódiu, působila zcela jiným než zkrachovalým dojmem.

Kompromisy jsou potřeba

Merkelová v Davosu mluvila s neobyčejným zápalem o Německu a světu, a to zcela vědomě v tomto pořadí. Využila mezery, která na programu ekonomického fóra vznikla kvůli absenci některých lídrů: Amerického prezidenta Trumpa zaměstnává rozpočtová krize vlády, francouzskou hlavu státu Macrona zase protivládní protesty žlutých vest.

Jan Klesla: Davos bez Trumpa, ale s Čínou

Britský princ William na ekonomickém fóru v Davosu

Kdo se vyšplhá po zasněžené cestě s několika bezpečnostními kontrolami až do malebného údolí s řadou sjezdovek, bude překvapen, jak malé ale přelidněné městečko je Davos.

Britská premiérka Mayová si pak kvůli brexitovému chaosu nemůže být jistá, jak dlouho ještě v úřadu setrvá. Jediným důležitým představitelem Západu tak v Davosu podle magazínu zůstala právě Merkelová.

„Mnozí pochybují o multilateralismu a zastávají přístup, který říká, že světu se daří nejlépe, když každý myslí sám na sebe,“ upozornila kancléřka a doplnila, že takový postoj osobně nezaujímá. Podle ní by měly státy své zájmy koncipovat za přihlédnutí k zájmům ostatních.

Takové vyjádření Der Spiegel chápe jako jednoznačné poselství Donaldu Trumpovi. Stejně tak prý kancléřčina slova mířila k brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi, jemuž je mezinárodní spolupráce podle všeho obdobně cizí jako šéfovi Bílého domu.

Merkelová naopak na multilateralismus sází, stejně jako na mezinárodní pravidla, která jsou podle ní výsledkem diskuze. „Globální síť bude fungovat pouze tehdy, když budeme schopni kompromisů,“ upozornila německá politička na vlastnost, která podle týdeníku Trumpovi taktéž chybí.

Ruský plyn je hotová věc

Rovněž obsahově se Merkelová v některých otázkách zřetelně vymezila proti současné politice Spojených států. Washington v jejím pohledu může protiíránskými sankcemi a také dominancí dolaru přímo ovlivňovat zahraniční podnikatele. Evropská unie by se proto měla zabývat způsobem, jak posilnit euro. V opačném případě by se eurozóna mohla stát snadno ovladatelnou.

Také ve sporu o projekt plynovodu Nord Stream 2 v Baltském moři, který je Američanům trnem v oku, vyslala Merkelová Washingtonu jasný signál. „Německo bude i nadále nakupovat plyn z Ruska. To je naprosto hotová věc,“ prohlásila kancléřka. Zároveň připustila, že Berlín kvůli udržení nezávislosti výhledově zamýšlí dokupovat zásoby kapalného plynu ze Spojených států.

Merkelové projev plný odhodlaných postojů a zároveň připravenosti ke kompromisům vyvolal v Davosu přinejmenším u německé části publika pozitivní ohlasy. Například Carsten Spohr, ředitel letecké společnosti Lufthansa, si myslí, že kancléřka utváří o Německu dobrý obraz. „Kompromisy jsou někdy nudné, ale naši zemi přivedly tam, kde je dnes,“ myslí si Spohr.

Na závěr programu Světového ekonomického fóra vystoupil jeho zakladatel Klaus Schwab a v projevu si položil otázku, zdali návštěva Merkelové v Davosu ve vrcholné funkci nebyla poslední. Sám Schwab doufá, že nikoliv. Ostatně mandát Merkelové oficiálně trvá až do roku 2021, připomíná týdeník Der Spiegel.

autor: Jakub Rerich
Spustit audio

Související