Lukáš Kovanda: Trump letošní Davos vynechává, bude mu ale hodně pískat v uších

22. leden 2019

Letošní Světové ekonomické fórum v Davosu, které se koná tento týden, se musí obejít bez účasti osoby, o níž se tam bude bezesporu nejčastěji diskutovat.

Řeč je o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. On a další klíčoví muži americké administrativy – jako ministr financí Steven Mnuchin nebo obchodní zmocněnec Robert Lighthizer – nedorazí oficiálně kvůli částečné odstávce americké vlády, takzvanému shutdownu.

Trumpovi se podařilo vytvořit krizi, je třeba omezit pravomoci prezidenta, míní politolog Zakaria

Donald Trump

Při sledování souboje o financování výstavby zdi na hranicích Spojených států a Mexika je fascinující jedna věc: Ať už celá kauza dopadne jakkoliv, je krajně znepokojivé, že americký prezident může postupovat podobně jako Donald Trump.

Trump zjevně chce, aby americká veřejnost získala pocit, že je mu trapné navštěvovat napomádovanou konferenci globalistické elity zrovna v době, kdy je kvůli odstávce vlády a veřejné správy země „vypnuto“ 800 tisíc jejích pracovníků. Nedostávají plat a stále s větším rozhořčením a obavami sledují patovou situaci mezi Trumpem a demokraty.

Americký prezident však svým voličům neúčastí v Davosu vysílá další vzkaz. Signalizuje, že záležitosti, které řeší „svět“, jsou pro něj druhořadé. Důležitější je to, co se děje doma – v Americe.

Tím se vemlouvá do přízně podstatné části svého elektorátu, která si přeje, aby v duchu svého nejznámějšího hesla učinil „Ameriku opět špičkovou“. I kdyby to mělo být na úkor zbytku světa.

Obchodní válku zmírnit, nejlépe ukončit

Což se právě tak trochu děje. Protože největší hrozby, které letos číhají na světovou ekonomiku, se tak či onak Trumpa týkají.

Lukáš Kovanda: Akcie už zase rostou. Vycouvá Trump z obchodní války?

Prezident USA Donald Trump

Akcie ve světě opět rostou. Po vánočních propadech si tak burziáni oddechli. Prozatím.

V předvečer úterního zahájení fóra zveřejnil Mezinárodní měnový fond prognózu letošního globálního hospodářského růstu. Ten by měl zpomalit na 3,5 procenta z loňských 3,7 procenta. V říjnu přitom MMF předpovídal, že tempo růstu letos zůstane na loňské úrovni.

Za klíčové riziko pro vyhlídky světové ekonomiky považuje fond hrozbu eskalace obchodních sporů. Ty, jak známo, eskaluje zejména právě Trump.

Světový růst by mohlo ohrozit také překvapivě prudké zpomalení růstu čínské ekonomiky. Pokud k němu dojde, klíčovým viníkem bude také Trump. Čína totiž zpomaluje i kvůli obchodní válce. Obchodní válka a Čína, to budou témata, o nichž se bude v Davosu mluvit zejména. Šéfovi Bílého domu z toho bude pořádně pískat v uších.

Trump vytváří politiku strachu, zeď je předvolební přízrak, říká amerikanistka

Donald Trump

Paralýza amerických vládních úřadů pokračuje již třetí týden a pokud v pátek neskončí, stane se nejdelší v historii. U Bílého domu ve Washingtonu kvůli tomu protestovaly stovky státních pracovníků, kteří teď nedostávají peníze a cítí se být rukojmími svého vlastního zaměstnavatele.

Trumpovo shánění politických bodů na úkor zbytku světa se týká i nás v Česku, a ne že ne. Čína loni rostla nejpomaleji od roku 1990. Přitom zpomalení čínské ekonomiky o jedno procento vyvolává pokles české ekonomiky v rozsahu 0,25 až 0,3 procenta, takže dopad současného zpomalení Číny hmatatelný negativní otisk na výkonu české ekonomiky zanechává.

Důvodem je vysoká otevřenost tuzemské ekonomiky a silná závislost na vývozu do Německa. V letech 2016 i 2017 přitom Čína předčila Spojené státy jakožto nejdůležitější obchodní partner Německa.

Čínské zpomalení se loni promítalo do zhoršení výkonu německého průmyslu, které pro změnu vedlo ke ztrátě dynamiky průmyslu českého. Celkově je celý středoevropský region zpomalením Číny poznamenán více než například eurozóna.

Účastníci davoského fóra se tento týden většinově nepochybně shodnou na tom, že obchodní válku je třeba zmírnit, ideálně ukončit. My v Česku bychom si to měli přát s nimi.

Autor je hlavním ekonomem Czech Fund

Spustit audio