Trump vytváří politiku strachu, zeď je předvolební přízrak, říká amerikanistka

11. leden 2019

Paralýza amerických vládních úřadů pokračuje již třetí týden a pokud v pátek neskončí, stane se nejdelší v historii. U Bílého domu ve Washingtonu kvůli tomu protestovaly stovky státních pracovníků, kteří teď nedostávají peníze a cítí se být rukojmími svého vlastního zaměstnavatele.

Prezident Donald Trump ale v Bílém domě v době demonstrace nebyl. Odjel totiž na inspekční cestu na hranici s Mexikem, kde chce stavět zeď či podobnou bariéru, což je důvod sporu o rozpočet s demokraty v Kongresu.

Jan Fingerland: Demokraté dobrovolně rozervaní

Demokratka Nancy Pelosiová

Američtí demokraté nedávno získali většinu ve Sněmovně, zvolili do čela dolní komory předsedkyni ze svých řad a troufají si vyhrát i příští prezidentské volby.

„Prezident se dnes nechává slyšet, že nikdy neřekl, že Mexiko za zeď zaplatí. Říká to v pořadech, ve kterých před dvěma lety tvrdil, že ji Mexiko zaplatí přímým šekem, případně nepřímo skrze nově vyjednanou obchodní dohodu,“ popisuje amerikanistka Kateřina Březinová.

Upozorňuje také na to, že mexických přistěhovalců v posledních letech ubývá: „Donald Trump chce financování zdi od země, která již není největší zdrojovou zemí.“

Donald Trump je v tomto téměř geniální komunikátor a showman, který nenabízí dlouhodobá řešení, ale to, co mu říká jeho nesporně skvělá politická intuice.
Kateřina Březinová

Téma zdi se podle ní nejvíce objevovalo v letech 2015 a 2016, po Trumpově zvolení ale migrační krize na mexické hranici jako by ustala. „A zvláštním způsobem se opět rozhořela v létě 2018 v souvislosti s blížícími se volbami do Kongresu. Zeď lze vnímat jako přízrak nebo fantasma, kterým Trump ovlivňuje představy amerických voličů,“ tvrdí Březinová.

HLASUJTE: Měl by americký Kongres schválit Donaldu Trumpovi rozpočet na výstavbu mexické zdi?

Armádní ženisté staví zeď na mexicko-americké hranici (2009)

Spory kolem zdi na hranicích Spojených států a Mexika se vyostřují. Prezident Donald Trump na její stavbě stále trvá, teď připouští, že to nemusí být betonová ale klidně i ocelová bariéra.

Trump prý skrze zeď vytváří politiku strachu, směšuje legální a nelegální migraci a ovlivňuje tak představy Američanů, kteří v drtivé většině na hranici nikdy nebyli.

„V projevu z Oválné pracovny neváhal pracovat se strachem a tím, co Američanům kvůli migraci hrozí,“ uvádí Březinová s tím, že část migrantů zadržených na hranici sice má zápis v rejstříku, většinou je to ale kvůli rychlé jízdě nebo předchozímu pokusu o překročení hranice. Jen menší část jsou lidé, kteří spáchali násilný trestný čin.

autoři: Michael Rozsypal , ert
Spustit audio

Související