Máme problém vyšetřovat politické kauzy. Posledním velkým případem je Rath, míní novinářka Slonková

3. březen 2020

Investigativní novinařině se věnuje už léta. Čas je u velkých kauz důležitý, tvrdí a poukazuje třeba na vraždy z podsvětí s politickým přesahem, jako byl případ podnikatele Františka Mrázka, který se vyřešit nikdy nepodařilo.

Čtěte také

Sabina Slonková je toho názoru, že politické kauzy se u nás nedaří vyšetřovat hlavně proto, že to dnes po policistech nikdo nevyžaduje. „Může za to společenská atmosféra i atmosféra v policii. Tyto kauzy nelze dělat jako osamělý pěšák, musíte mít důvěru v nadřízené,“ hodnotí.

V případě zločinů s politickým přesahem je podle Slonkové zásadní čas. Vidět je to prý třeba na příkladu vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, které na Slovensku právě uzavírá soudní proces s obviněnými. K nájemné vraždě mladé dvojice přitom došlo právě před dvěma lety.

Je problém, že nevidíme do vyšetřování. Projednávání u soudu je pod veřejnou kontrolou, ale to, co se odehrává v rámci vyšetřování, veřejné není.
Sabina Slonková

„Čas je tam důležitý, my máme problém politické kauzy vyšetřovat. Vidíme to od slavné reorganizace policejních jednotek, kdy ministerstvo vnitra ovládal ještě Milan Chovanec (ČSSD) za Sobotkovy vlády. Zatím poslední velký případ je David Rath, mimo premiéra, což asi bude nekonečné. Dřív těch kauz bylo víc…“ shrnuje novinářka.

Čtěte také

Mise europoslanců

Mise europoslanců do České republiky s cílem zjistit střet zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), mají hluboký smysl, myslí si Slonková. „Jde o to, že Česká republika má dlouhodobě problém s tím, že sice čerpá peníze, ale podle názorů Evropské unie máme špatně nastavený systém kontroly.“

Úředníci, kteří odsouhlasili dotace pro Agrofert, mají štěstí, že k celé věci došlo už tak dávno, jinak by měli velký problém s tím, že celou věc dostatečně neprověřili, myslí si Slonková.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí se Sabinou Slonkovou. Mluvily spolu také o Andreji Babišovi mladším a jeho údajném únosu na Ruskem okupovaný Krym.

autoři: Barbora Tachecí , marz

Související