Jsme absolutně nestranní, Babišův případ je jako každý jiný, říká zástupkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu

25. únor 2020

Do České republiky ve středu večer přicestuje mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu. Bude zkoumat, jak stát nakládá s evropskými penězi. Europoslanci chtějí řešit také možný střet zájmů premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše.

Misi do České republiky povede předsedkyně Výboru pro rozpočtovou kontrolu, německá europoslankyně z bavorské CSU Monika Hohlmeierová. Právě ona je hostem Interview Plus, ptá se zpravodaj Českého rozhlasu Viktor Daněk.

Co si slibujete od cesty do Česka?

Výbor pro rozpočtovou kontrolu organizuje čtyřikrát ročně mise do členských nebo mimounijních států. Tentokrát to bude Česko. Těšíme se na to, máme k debatě zajímavá témata – jak jsou implementovány a řízeny programy, jak fungují platební agentury a kontrolní úřady. Navštívíme také jedno laserové zařízení, protože nás nezajímá jen kontrola peněz, ale také implementace projektů v praxi.

Takže auditní řízení premiéra zkoumající Andreje Babiše je jen jedním z důvodů pro cestu?

My neauditujeme, to není naší prací, ale úkolem Evropské komise a my do něj nezasahujeme. To musí jasně zaznít.

Ale poměrně často v poslední době o auditních řízení premiéra mluvíte…

Čtěte také

Ano. Nezasahujeme do auditů, to není náš úkol, ale musíme kontrolovat, jak jsou peníze utráceny a distribuovány, jestli jsou splněny všechny právní náležitosti. Případ Andreje Babiše je jedním z těch, kde teď probíhá audit, a my se na to ptáme. Třeba na to, jestli Česká republika a vláda dodržely všechna pravidla o zamezení střetu zájmů. Jde o součást naší práce ve všech zemích, a tedy i v Česku.

Setkáte se s premiérem Babišem?

Ano, setkáme se premiérem a podle toho, co jsem slyšela, i on o tuto schůzku usiluje, takže se na něj těšíme.

O čem s ním chcete mluvit?

Zajímá nás, jak Andrej Babiš vnímá budoucnost například víceletého finančního rámce, protože my ve výboru pro rozpočtovou kontrolu vidíme problém, když se evropské peníze rozdělují tak, že jeden příjemce získává částky v řádech stovek millionů. My jako politici to pak musíme vysvětlovat lidem, kteří čerpají jen tisíce nebo desítky tisíc. Hledáme cestu pro férovější rozdělování unijních peněz, aby z nich mělo užitek více malých a středních farmářů, malých a středních podniků, start-upů a podobně, protože ti představují základ evropské společnosti.

Budete se Andreje Babiše ptát i na jeho možný střet zájmů?

Můžeme se ptát na jeho výklad zákona, ale nesmíme zasahovat do auditu. Jasně řekneme, že celý Výbor pro rozpočtovou kontrolu a Evropský parlament podporují finanční nařízení Evropské unie a stojí za Evropskou komisí v její práci. Respektujeme ale principy právního státu a zavedené procedury, do kterých nezasahujeme.

Nicméně ať už mluvíme o premiérovi nebo ministrovi jakékoliv země, všichni musí finanční nařízení dodržovat. Je důležité, abychom pečovali o peníze evropských daňových poplatníků, včetně Čechů, jejichž část daní putuje do evropského rozpočtu. Musíme se starat o to, aby peníze sloužily ku prospěchu většiny obyvatel, aby střet zájmů neexistoval a aby všichni dodržovali pravidla.

Čtěte také

Říkáte, že do auditního řízení zasahovat nechcete, ale v Evropském parlamentu připravujete rezoluci o Andreji Babišovi. Odrazí se v ní nějak výsledky vaší mise?

Nepřipravujeme rezoluci o Babišovi. Připravujeme rezoluci o situaci v České republice, podobně jako to děláme v případě Malty nebo dříve u Maďarska a Polska. Nesoustředíme se na jednoho člověka.

Jde nám o to, aby všechny státy dodržovaly zásady právního státu. Aby každý člen vlády respektoval unijní finanční nařízení. Zvláště pak ti, kteří jsou odpovědní za rozdělování evropských peněz. Mělo by se starat o to, aby z dotací mela prospěch velká většina obyvatel. Že pomáhají vytvářet nová a lepší pracovní místa, že roste konkurenceschopnost firem. Jejich cílem by nemělo být podporovat koncerny, to je politická věc. 

Zajímá nás, jak fungují úřady a zda jsou nezávislé. Budeme se ptát farmářů, zda čelí problémům. Příjemci dotací nám při takových cestách občas prozradí věci, které by národním úřadům neřekli, to je zajímavé. Budeme mluvit s investigativními novináři. Takto jsme například jednali s maltskou novinářkou Daphne Caruanovou Galiziovou jen několik týdnů před tím, než ji zavraždili a předala nám mnoho závažných poznatků. Totéž platí o Jánu Kuciakovi.

Často mluvíme s lidmi, kterým v jejich vlastním státě hrozí nebezpečí. Snažíme se být platformou pro novináře a whistleblowery, aby nám předávali informace, se kterými můžeme pracovat a které můžeme případně také předat odpovědným úřadům.

Andrej Babiš vás obvinil, že proti němu vedete křížovou výpravu; veřejně jste uvítala, že Evropská komise zastavila proplácení projektů firmám ve skupině Agrofert, v lednu jste také vystoupila na plénu s připnutým odznakem Milionu chvilek pro demokracii, což je hnutí, které žádá rezignaci Andreje Babiše. Opravdu jste nestranná?

Jsme absolutně nestranní, Andreje Babiše jsem nikdy nepotkala, nic proti němu nemám. Jeho případ je pro mě jako každý jiný. Všichni členové výboru pro rozpočtovou kontrolu jsou zvyklí na to, že s nimi zacházejí agresivně vlády, které mají problémy se zneužíváním fondů.

Čtěte také

Velmi dobře si pamatuju na to, co nám v dopise napsala slovenská vláda. Vláda země, která se potýká s třemi sty případy uchvácení pozemků, jež nyní vyšetřuje OLAF. Na útoky jsme zvyklí. A za druhé, když v Evropském parlamentu kolegové donesou nějaké odznaky, je normální, že je nosíme, chceme být k sobě přátelští.

Europoslanci při několika příležitostech o možném střetu zájmů Andreje Babiše debatovali a kritizovali ho, Evropský parlament žádá více informací o auditu po Evropské komisi, sama říkáte, že máte na Andreje Babiše otázky. Je to vše na místě ve chvíli, kdy ani auditní řízení ještě neskončila?

Parlament a Výbor pro rozpočtovou kontrolu mají právo pokládat otázky. Nezasahujeme do řízení. Nežádáme komisi, aby změnila své nálezy nebo aby činila nějaké konkrétní kroky. Pouze se ptáme na to, co zjistila. Komise říká, že řízení běží a musíme počkat. Situace se ale změnila, protože jedna z auditních zpráv unikla do médií. Neunikla z Evropské komise, stalo se to v Česku, ale ať už ji pustil kdokoliv a v jakémkoliv zájmu, je teď veřejný.

Nemůžeme předstírat, že nás nezajímá něco, co si každý může přečíst. Chtěli jsme zjistit, kdo zprávu vynesl, ale žádné výsledky nemáme, a zajímá nás, co se tedy děje. Europoslanci o tom musí mluvit, dostáváme velké množství otázek od českých, ale i německých nebo francouzských novinářů. Kdybychom řekli, že nic neděláme, všichni by byli nepříjemně překvapení. Rolí našeho výboru je pokládat otázky.

Nevytváříte ale tlak na auditory, když už teď projednáváte obsah auditních zpráv, které se ještě mohou změnit?

Nejsme za únik auditních zpráv zodpovědní, únik existuje, na debatu v Česku vliv nemáme, ale na evropské úrovni je normální se ptát. A je to ku prospěchu věci, získáváme tak poznatky, které můžeme předávat úřadům. Loni jsme obdrželi informace, které OLAF nebo dokonce národní prokuratury vedly k zahájení vyšetřování. Šlo o zjištění, které národní úřady v členských státech neměly k dispozici. Naším úkolem je předávat informace Evropské komisi a je na ní se s tím vyrovnat.

Čtěte také

Výbor pro rozpočtovou kontrolu nechce přijít o nestrannost, probíráme vždy všechna pro a proti, nikdy nejsme zaujatí proti nějaké osobě nebo vládě. Snažíme se dělat naši nestrannou práci, abychom chránili daňové poplatníky a abychom garantovali spravedlivé rozdělování dotací.

Pokud Evropská komise dosavadní názor v auditních zprávách nezmění a bude po České republice žádat vrácení dotací vyplacených firmám ve skupině Agrofert, může to podle vás mít na Česko v Unii i nějaké širší následky?

Doufám, že auditní řízení nebude zneužito v domácí politické debatě pro vytvoření protievropské atmosféry. Naší povinností je, jak jsem už řekla, nikoli vysvětlovat českým orgánům, že my v Bruselu jsme lepší. Nejsme. Plně respektuji práci českých úřadů v platební agenturách, v kontrolních orgánech. Dělají svou práci nejlépe, jak mohou.

Ale všichni musí přijmout fakt, že v Evropské unii není normální, aby příjemcem dotací byly jen konglomeráty a lidé, kteří působí v pozici, ze které mohou o rozdělování peněz rozhodovat. To je jasný střet zájmů. Pokud můžete rozhodovat o objemu a rozdělení peněz a současně jste jejich příjemcem, tak je to podle unijního nařízení střet zájmů a je třeba to prověřit. Netýká se to pouze Česka, ale také Polska, Německo a dalších. Pokaždé, když se takový případ objeví, Evropská unie zasáhne.

Chceme, aby se peníze dostávaly k normálním příjemcům, ve prospěch velké většiny populace. To je pro nás zásadní. Dotace může získat i koncern, ale rozhodně ne tak, že většinu peněz obdrží zejména holdingy a na malé a střední podniky zbydou drobné. V tom jsme už roky kritičtí. Chceme to předložit na stůl k řešení v příštím víceletém finančním rámci. To je něco, o co náš výbor i všichni členové Evropského parlamentu skutečně usilují.

Existuje podle Moniky Hohlmeierové v zemích východního křídla Unie systematické zneužívání dotací? A mohou kauzy možného zneužívání dotací sloužit jako záminka pro škrty v rozpočtu? Poslechněte si celé Interview Plus Viktora Daňka!

autoři: Viktor Daněk , jpr
Spustit audio

Související