Babiš je ve střetu zájmů, žalovat kvůli tomu Komisi je nesmyslné, míní Kalousek (TOP 09). Je to právní problém, nesouhlasí Feranec (ANO)

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miroslav Kalousek
0:00
/
0:00

Vláda podala žalobu na Evropskou komisi kvůli neproplácení dotací pro Agrofert. Komise přerušila platby kvůli možnému střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) – ten tvrdí, že kabinet jednal podle doporučení právníků a jinak postupovat nemohl.

Podle Miroslava Kalouska (TOP 09) je Babiš nejpozději od srpna 2018 ve střetu zájmů a žaloba je proti zájmům občanů. Poslanec Milan Feranec z hnutí ANO to odmítá, Kalouskova slova jsou prý jen politická proklamace.

„Je to jeden z důkazů, že už došlo k ovládnutí státu privátní skupinou. V zájmu českých daňových poplatníků je, aby nebyly vypláceny nelegální dotace. V zájmu jediného daňového poplatníka Andreje Babiše je, aby vypláceny byly,“ kritizuje poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09).

Vedle českého zákona o střetu zájmů poukazuje na nařízení Komise ze srpna roku 2018, z kterého prý plyne, že Babiš je ve střetu zájmů. „Tam už není žádný nejednoznačný výklad. A všimněte si, že české instituce o něm vůbec nemluví, protože to dobře vědí,“ míní.

Touto žalobou vzkazujeme celému světu, že nechceme respektovat společná pravidla. My – protože to čerpá náš premiér, který je pro nás důležitější než Česká republika a zájmy českých i evropských daňových poplatníků – se bráníme tomu, co je naprosto jednoznačné.
Miroslav Kalousek

„Od srpna 2018 nejpozději je český premiér ve střetu zájmů. Bez jakékoli diskuze. Je to ostuda mezinárodního rozměru a Česká republika místo toho, aby ji vyřešila, tak vede nesmyslné právní spory, mlží a klame veřejnost,“ zdůrazňuje Kalousek.

Vláda podle něj šíří dezinformace, že vše bylo v pořádku a úředníci Komise uznali všechny projekty kromě jednoho. „Po formální stránce jsou samozřejmě v pořádku, ale nebudou proplaceny někomu, kdo je ve střetu zájmů. A o něm není pochyb,“ opakuje.

Spor je o lex Babiš

„To, co říká kolega Kalousek, je politická proklamace,“ reaguje poslanec Milan Feranec (ANO). Odmítá tvrzení, že žaloba je proti zájmům občanů, primárně prý jde o právní problém.

„Žaloba je na rozhodnutí Komise o zastavení plateb a řeší právní problém, jakým způsobem se vykládají české právní předpisy – v tomto případě zákon o střetu zájmů, tzv. lex Babiš,“ upozorňuje někdejší manažer Agrofertu.

Kdyby Babiš nevstoupil do politiky, tak není lex Babiš a všichni by asi byli spokojení. To je ta podstata, oč tu běží.
Milan Feranec

Feranec připouští, že Česko podléhá zmíněnému nařízení Komise a měli bychom upravit náš právní řád, pokud není v souladu. „Víme ale dobře, že audity i pozastavení dotací se týkaly záležitostí, které vznikly na základě českého zákona,“ namítá.

„Slyšíme už druhým rokem, co všechno bude Česká republika vracet, a zatím jediné, co vracela – respektive nečerpala – je 30 miliard z dob minulých vlád,“ uzavírá Feranec a nepředpokládá, že by údajný Babišův střet zájmů finančně poškodil stát.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související