Pirátská strana je zmrzačená, ve volbách neuspěje, obává se Peksa. „Už nejsme aktivisté,“ těší Hlavenku
Pirátská strana si zvolila novým předsedou Zdeňka Hřiba, někdejšího pražského primátora a dnes náměstka pro dopravu. Hřib chce stranu vycentrovat, aby se stala hlavní liberální stranou na politickém středu, popsal pro iRozhlas. Prospěje Pirátům nový kurz? „Nebudeme schopni v dalších volbách uspět,“ obává se v Pro a proti bývalý europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti). „Hřib stranu provede obtížným obdobím,“ oponuje pro Český rozhlas Plus podnikatel a člen Pirátů Jiří Hlavenka.
Pane Hlavenko, podle svých slov Zdeněk Hřib přichází proto, aby přivedl stranu do kondice. Je podle vás tím správným mužem, který to dokáže?
Hlavenka: Já jsem přesvědčený, že to, co se událo na pirátském sjezdu (o víkendu, pozn. red.), byla vlastně jediná možnost. Ta druhá varianta by naopak ukázala, že jsme se z ničeho nepoučili.
Čtěte také
Myslíte případné zvolení protikandidáta Lukáše Wagenknechta?
Hlavenka: Ano. Já to beru jako křídla strany a jejich reprezentanty. Wagenknecht by znamenal, že si strana nadále zvolila cestu debatního aktivistického spolku, který je naprosto nečitelný.
Vycentrování znamená jednoznačné sdělení, proč tu jsme, jaký je důvod nás volit a co chceme. Toto je to hlavní sdělení.
Zdeněk (Hřib, pozn. red.) sám sebe nazývá jako interim manager, to znamená jako dočasný překlenovací šéf strany, který ji má provést obtížnou cestou ke sněmovním volbám, přičemž tím sněmovním lídrem, což je podstatná osoba, nebude on. To znamená, že dává prostor.
Pane Pekso, nebyla strana přece jen vychýlená příliš doleva? Není dobře, že Zdeněk Hřib chce stranu vycentrovat? Je tím správným mužem, který Piráty uvede do kondice?
Peksa: Já bych rovnou začal disclaimerem: já bych vůbec neměl problém se Zdeňkem Hřibem. Mně se s ním skvěle spolupracovalo, například jsem mu pomáhal během pražské komunální kampaně.
Ale to, co se ale stalo o víkendu, mě hluboce zklamalo. A nemyslím, kdo tu stranu vede. Ale spíš to, jak se přenastavily vnitřní mechanismy. To tu stranu totálně zmrzačilo a způsobilo, že nebudeme schopni v příštích volbách uspět. Byla to zbytečná, hloupá chyba.
Čtěte také
Mluvíte o změnách stanov, o té reformě, kterou Zdeněk Hřib zároveň se svým zvolením prosadil? Můžete doplnit, proč to vidíte takto dramaticky? Naopak Hřib mluví o tom, že bez této reformy stanov by Piráti směřovali do tříprocentní bezvýznamnosti.
Peksa: Tato reforma stanov vede k tomu, že zbavuje řadového člena významné části jeho práv, která doposud měl. Doteď jsme fungovali tak, že na rozdíl třeba od řadového člena ODS nebo ANO měl řadový Pirát šanci ovlivňovat vnitřní chod strany. Nyní byl této možnosti zbaven.
Lídr do sněmovních voleb
Pane Hlavenko, Zdeněk Hřib chce být předsedou strany. Nemá ovšem podle svých slov ambici kandidovat ve sněmovních volbách. Dokáže strana za pár měsíců najít volebního lídra? A nebude handicapem, když to nebude předseda strany?
Hlavenka: Já jsem přesvědčený, že je to správný postup a neměli bychom přemýšlet šablonovitě. Za prvé předseda a současně lídr jsou dvě role a obě jsou extrémně pracné. Předseda pracuje dovnitř strany a lídr pracuje ven směrem k voličům. Obě tyto role vyžadují obrovské personální nasazení.
Čtěte také
Ale do značné míry se překrývají, ne?
Hlavenka: Nemyslím, že se nutně překrývají, ale vím, že je to obvyklé. Nechci říkat jména, protože to je na nich, ne na mně. Ale jsem přesvědčený, že u nás máme řadu lidí, u kterých si dovedu představit, že budou vynikajícími lídry. Oni v sobě mají ten leadership, dovedou přesvědčit, dovedou odprezentovat, dovedou chytit za srdce a dovedou dát voličům důvod nás volit.
Pane Pekso, jak vnímáte, že Zdeněk Hřib deklaruje, že neusiluje o Poslaneckou sněmovnu?
Peksa: Upřímně řečeno, myslím, že už toto je velmi zpackané rozhodnutí. To nejrozumnější, co se momentálně v kontextu Poslanecké sněmovny dá dělat, je najít na kandidátkách rozumné lidi, kteří pořád smýšlejí demokraticky a budou chtít tyto věci bloknout. A pokusit se těmto lidem pomoct prokroužkovat se nahoru.
Myslím si, že jiným způsobem už se to tento trend opravdu zvrátit nedá.
Kam před volbami v příštím roce nasměruje Pirátskou stranu Zdeněk Hřib? A proč kvůli němu opouští Piráty viditelní členové jako Jana Michailidu nebo Marcel Kolaja? Poslechněte si celý pořad Pro a proti.
Související
-
Hřib není spojen s volebními neúspěchy. Nemusí ale působit dobře, že nechce do Sněmovny, říká politolog
„Zdeněk Hřib je určitě politikem, který má šanci Piráty zvednout. Posun doleva tímto sjezdem nenastal,“ hodnotí Celostátní fórum politolog Aleš Michal.
-
Místopředsedkyně Pirátů: Lídra do sněmovních voleb chceme hledat v ekonomických vodách
Nový předseda Pirátů dopředu avizoval, že se nezapojí do klání o křesla v Poslanecké sněmovně. Lídra tak bude muset nově opoziční strana teprve hledat.
-
Piráty opouští ‚zástupci radikální levice‘. Kolaja, Michailidu i další nesouhlasí s novým směřováním
„Strana se včera (v sobotu) vydala směrem, který mi není vlastní, a proto se naše cesty rozdělují,“ napsal v neděli Kolaja. Podobně jako on oznámili odchod na pirátském fóru i další.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.