Major, válečný veterán a profesor vojenské školy odvedený v železech jako zločinec
Tomáš Sedláček, veterán z druhé světové války. Bojoval na západní i východní frontě, jako jeden z velitelů prošel s 2. paradesantní brigádou boji na Dukle a potom v Nízkých Tatrách.
Během Slovenského národního povstání ho obklíčili Němci. Tento výsadkář se s jednotkou nevzdal, několik měsíců se skrýval v divočině jako poustevník. "Já jsem tu válku přežil, to je taková ta kladná část historie mého života. Ten kriminál - to je údobí toho ponížení, pádu až na dno, kam se může člověk dostat," odpovídal Sedláček během natáčení dokumentu.
Od konce války uplynuly čtyři roky a na zvonek u bytu Tomáše Sedláčka zvonili agenti komunistické Státní bezpečnosti. Byl zatčen, mnoho měsíců mučen v pověstném Domečku na Hradčanech a nakonec odsouzen na doživotí za údajnou špionáž. Poslouchejte jeden z nejnapínavějších Příběhů 20. století.
I když jsem nebyl ve výslechu, tak jsem musel furt chodit. Někdy i celý den a celou noc. Tak jsem to spočítal, že to musely být desítky kilometrů, přes 40 kilometrů jsem musel za ten den nachodit na tom malém prostoru. Moje heslo bylo: vydžet! Generál Tomáš Sedláček
Na policii se estébák hájil: To je blbost!
Sedláček byl poslední léta slavným. Hodně se o něm psalo, filmovalo, mluvilo, dostal ceny a medaile, ze kterých si rád skromný a laskavý generál dělal legraci.
Vadilo mu ovšem, že jeho komunistický vyšetřovatel, který ho mučil, si bez soudu dožil s tučnými výsluhami v nedalekém domově pro důchodce s luxusními službami.
Pověřený policejní úřad s ním provedl pouze jeden výslech, během kterého Jaroslav Řičica odpovídal: „To už si nepamatuju. To je blbost.“
Hrdinové se bojí stěžovat
Sedláčka mrzelo, jak se ministerstvo obrany stará o některé veterány. V Domově péče o válečné veterány ve střešovické vojenské nemocnici, kde umírají přeživší gulag, někdejší odbojáři mučení gestapem, veteráni z východní fronty, obyvatelé donedávna žili v uzavřeném sklepním oddělní.
Mlčte! Stejně brzo zemře
Armádní generál Tomáš Sedláček, někdejší vězeň komunistických kriminálů si žádal v listopadu 2011 podle nového zákona o 3. odboji udělení statusu účastníka 3. odboje a očekával s tím spojený stotisícový finanční obnos.
V médiích na dotazy novinářů odpovídal, že si peníze samozřejmě už neužije, ale rád by je odkázal svým blízkým. Podobný záměr má i mnoho jiných oprávněných žadatelů. Jenomže!
Tomáš Sedláček nebyl odbojářem ani aktivním odpůrcem bývalého režimu. Komunisté ho smetli jen proto, že představoval potencionální hrozbu. A zákon s oběťmi totalitního režimu nepočítá.
Ať je to dobře, nebo ne, trapnost fackuje odpovědné úředníky, představitele státu, že nenašli odvahu mu to vysvětlit a žádost zamítnout. Sedláček zemřel dříve, než se dočkal odpovědi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.