Lukáš Kovanda: Demokraté v USA tajně doufají, že jim Peking sesadí Trumpa
Demokratičtí kandidáti na prezidentský úřad se zatím v dosavadních debatách ekonomice spíše vyhýbají. Není divu. Těžko mohou něco kritizovat. Spokojenost Američanů jak s ekonomikou jako takovou, tak s šancemi na získání dobré práce, je podle Gallupova ústavu právě teď nejvyšší v tomto tisíciletí.
Ne snad, že by prezident Donald Trump byl až zas tak obratným hybatelem amerického hospodářství. Každá ekonomika a trh práce obzvláště se však vyvíjí s určitou setrvačností a nezávisle na momentálně vládnoucí administrativě. A Trump prostě v Bílém domě úřaduje v době, kdy ekonomika sklízí sladké plody vývoje, k němuž došlo ještě za předchůdce Baracka Obamy.
Pokud ovšem v prezidentských volbách příští rok bude rozhodovat předně ekonomika, demokraté to prakticky mohou „zabalit.“ Jedna naděje jim přece jenom zbývá. Peking.
Přímý útok
Čínské politbyro se právě nyní rozhodlo dosud nevídaně vystupňovat obchodní válku s Amerikou. Jde o odezvu na Trumpův krok z minulého týdne, kdy oznámil, že od září uvalí svá cla už na veškerý čínský dovoz do Spojených států.
Donald Trump: Budeme dál vítězit, vítězit a vítězit
Donald Trump tento týden oficiálně oznámil, že se v příštích prezidentských volbách v listopadu 2020 bude ucházet o další čtyři roky v Bílém domě.
Peking v reakci na nečekaný tah nařídil státním zemědělským podnikům v zemi, aby pozastavily svůj nákup americké agrární produkce. To lze číst jako přímý útok na Trumpovu voličskou základnu. Jak známo, za Trumpovým zvolením před třemi lety do značné míry stály státy jako Iowa nebo Wisconsin, které vykazují poměrně vysoký podíl právě zemědělské výroby. Ostatně Trump sám se netají tím, jak moc si přeje, aby Čína odkupovala ještě mnohem více americké agrární produkce.
A že k tomu na čínské straně stále existuje značný potenciál. Vždyť podle loňské studie Iowské univerzity by Čína, kdyby chtěla, mohla od Spojených států odkupovat agrární produkty v souhrnném objemu převyšujícím padesát miliard dolarů ročně. To je více než dvojnásobek objemu odkupu roku 2014, který byl v daném ohledu historicky rekordní. Pro srovnání, loňský čínský odkup americké zemědělské produkce dosáhl objemu jen přibližně čtrnácti miliard dolarů.
Nespokojení farmáři
Daleko větší objem dovozu amerického zboží vykazuje Čína v oblastech jako je letectví, strojírenství nebo elektronika. Na rozdíl od zemědělství se ale těchto oblastí čínské nařízení pozastavit dovoz netýká. I proto lze krok Peking číst jako politický útok na Trumpovy voliče.
Číňané navíc mohou kalkulovat s tím, že pokud by Trumpa oslabili natolik, že by jej v roce 2021 nahradil v Bílém domě někdo jiný, tento jeho nástupce či nástupkyně by už zdaleka nebyli takovou „neřízenou střelou.“ To by se Pekingu v obchodním sporu mohlo hodit.
Demokratičtí kandidáti na amerického prezidenta to pochopitelně otevřeně nikdy neřeknou. Zjevně však musí doufat právě v to, co Číňané. Že jim volby vyhraje nespokojenost amerických farmářů. Z amerických demokratů a čínských soudruhů se tak stávají nepřiznaní spojenci. Spojuje je však hlavně jen momentální společný protivník, Trump.
Autor je hlavní ekonom Czech Fund
Související
-
Naděje na novou dohodu velmocí o raketách umírá poslední. Musí ale vázat i Čínu, míní expert
Američané i Rusové si totiž podle Ondřeje Ditrycha uvědomují, že bilaterální smlouva nemá budoucnost. Čínský jaderný arzenál je malý, během 10 let se to ale může změnit.
-
Čína bohatne na základě toho, že otročí lidi, říká violistka Hosprová, která podporuje disidenty
První česká sólistka na violu Jitka Hosprová se prý od počátku své kariéry potýkala s genderovou nerovností. Hudbou se už dlouho snaží také pomáhat.
-
Globální oteplování je technologickou příležitostí. V Číně to pochopili, říká klimatolog
Podle Pavla Zahradníčka je uhlíková neutralita šancí pro Evropu, které v technologiích „ujel vlak“, jak se dostat zpátky na špičku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.