Lidé se učí od dojnic, jak přežít ptačí chřipku. U krav má nemoc lehčí průběh

25. leden 2025

Největší audioportál na českém internetu

Chov slepic (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

Vědecké novinky, které odborníci vysvětlují a herci glosují

Vědci se snaží zjistit, proč je ptačí chřipka smrtelná pro kuřata nebo kočky, zatímco krávy ji obvykle zvládnou. „Vazba povrchových bílkovin viru chřipky je velmi silná,“ vysvětluje virolog Libor Grubhoffer. Ptačí chřipka mezi savci koluje prokazatelně od jara 2024, vědci od té doby zjistili, že ptačí může přeskočit na úplně různé druhy savců. V Itálii ji popsali už v 19. století jako ptačí mor.

„Ptačí chřipka nemá mít šanci u člověka, pokud nedojde k nějakým adaptacím nebo k nějaké odchylce, mutaci viru,“ říká virolog. Obává se, že k takovým změnám ale už nejspíš dochází.

Přenos mezi lidmi se zatím neprokázal. U desítek lidi, většinou dělníků na farmách, kteří se ptačí chřipkou nakazili od zvířat, naštěstí dobře zabírají antivirotika.

Vědci se snaží příjít na to, proč je ptačí chřipka smrtelná pro kuřata nebo třeba kočky, zatímco stejné infekční onemocnění má u krávy mírný průběh. Ten potvrdila i čerstvá studie z mléčné farmy v Texasu.

Epidemie bohužel často začínají v Asii kvůli úzkému vztahu ke zvířatům. To představuje riziko i ve vztahu k ptačí chřipce. „Je tam intimní kontakt ještě s dalším mezihostitelem. A to je vepř,“ upozorňuje infektolog Petr Smejkal.

„Původ slova očkování pochází od krávy,“ dodává Smejkal. Právě při pokusech s kravskou vakcínou britský lékař Edward Jenner přišli na možnost, jak člověka chránit proti pravým neštovicím.

Co rozhoduje o vážnosti bolesti břicha u dětí? Proč je těžké určit hostitele eboly? Co nového víme o ptačí chřipce? Moderuje Martina Mašková. Debatují virolog Libor Grubhoffer a infektolog Petr Smejkal, spoluúčinkuje herečka a pedagožka Kamila Špráchalová.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.